Aksiller anestezide sedasyon amaçlı kullanılan midazolamın bolus ve infüzyon dozlarının karşılaştırılması
A Comprison of Bolus and Infusion Administration of Midazolam for Sedation in The Axillary Block
- Tez No: 307189
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN YILMAZLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 22
Özet
Rejyonal anestezide sedasyon uygulaması hastanın anksiyetesini azaltır ve konforunu sağlar. Midazolam, hemodinamik stabiliteyi bozmadan, solunumu deprese etmeden anestezide ve yoğun bakımda sedasyon amacı ile tercih edilmektedir. Çalışmamızda rejyonal anestezide sedasyon amaçlı kullanılan midazolamın bolus ve infüzyon uygulamalarını karşılaştırmayı ve sedasyon için en uygun dozu bulmayı amaçladık.Bu çalışmada, aksiller yaklaşım ile brakial pleksus bloğu uygulanacak, elektif el ve ön kol cerrahisi geçirecek, ASA (Amerikan Society of Anesthesiologists) I - II, 40 olgu randomize edilerek 4 eşit gruba ayrıldı: Grup 1'deki (n=10) olgulara midazolam 0.05mg/kg i.v. bolus, Grup2'deki (n=10) olgulara 0.05mg/kg/saat, Grup 3'deki (n=10) olgulara 0.07mg/kg/saat, Grup 4'deki (n=10) olgulara 0.1mg/kg/saat midazolam infüzyonu uygulandı. Ramsay Sedasyon Skoru 4 olması hedeflendi. Cerrahi boyunca istemsiz hareket olup olmadığı, midazolam verildikten gözlerin kapandığı ana kadar geçen süre, tüketilen ilaç ve ek ilaç miktarı, bolus ve infüzyon sonlandırıldıktan RSS ölçeği 2 olana kadar geçen süre, komplikasyon olup olmadığı kaydedildi.Tüm gruplar arasında demografik veriler, hemodinamik ve solunumsal parametreler açısından fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Sedation during regional anaesthesia reduces anxiety and enhaces the comfort of the patient. Midozalam is prefered drug for sedation by not depressing respiratory functions and not interfering the hemodynamic stability in intensive care units and anaesthesia. In this study we aim to find appropriate bolus and infusion doses of midozolam for sedation in regional anaesthesia.In this study, 40 patients, whom will undergo hand and forearm surgery with brachial plexsus block with axillary approach, ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II enrolled. Then patients randomized in to 4 equal groups: Group 1 (n=10) recived 0,05 mg/kg i.v. midazolam bolus, Group 2 (n =10) recived 0,05mg/kg/h Group 3 (n=10) recived 0,07 mg/kg/h group 4(n =10) recived 0.1 mg /kg/h midazolam infusion. Ramsay sedation score 4 is aimed. Involantary movements during surgery, the time for eye closure after drug administration, consumed drug, additive dose need, time after bolus and infusion stop until Ramsay score reaches 2, compilications are noted.The demographic characteristics, hemodynamic and respiratory parameters, were shown no statistical differences between 4 groups.