El osteoartritli hastalarda topikal %5 ibuprofenin etkinliğinin araştırılması
Evaluation of the efficacy of 5% topical ibuprofen in hand osteoartritis
- Tez No: 307198
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH YURTKURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, el osteoartritli hastalarda %5 topikal ibuprofenin klinik etkinliğinin araştırılması amaçlandı.Yaşları 41 ile 80 arasında değişen toplam 50 kadın hasta çalışmaya alındı. Hastalar iki gruba randomize edildi (Grup 1; ev bazlı el egzersizi grubu, Grup 2;%5 topikal ibuprofen ve ev bazlı el egzersizi grubu:). Hastalar ev egzersizlerini 16 hafta süreyle gerçekleştirdi. %5 topikal ibuprofen ağrılı el üzerine günde 3 kez 10 cmlik strip şeklinde, 4 hafta uygulandı. Tedavilerin etkinliği 4 ve 16 hafta sonra değerlendirildi ve sonuçlar tedavi öncesi ile karşılaştırıldı. Ağrı ve katılığın değerlendirilmesi için Vizüel Analog Skala (VAS), fonksiyonların değerlendirilmesi için AUSCAN ve Duruöz indeksi ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için SF?36 kullanıldı.Her iki tedavi yöntemi de el osteoartritli hastalarda etkili bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the clinical efficacy of 5% topical ibuprofen in patients with hand osteoarthritis.A total of 50 female patients with the ages between 41 and 80 were enrolled in the study. Patients were randomized into 2 groups (Group 1; home?based hand exercise group, Group 2; 5% topical ibuprofen plus home?based hand exercise group). Patients performed exercises for 16 weeks. 5% topical ibuprofen was applied 3 times a day in a 10?cm strip for 4 weeks on the painful hand. Efficacy of treatments were evaluated after 4 and 16 weeks and compared with the baseline scores. Clinical and functional assessments of the patients were made by using the Visual Analogue Scale (VAS) for the pain and stiffness. AUSCAN and Duruoz indexes were used for the functional assessment and SF?36 for quality of life.Both treatment methods were found to be effective in patients with hand OA.