Artroskopik diz cerrahisinde intraartiküler levobupivakain ve bupivakain kullanımının postoperatif analjeziye etkisinin karşılaştırılması
The comparison of effects of intrarticular levobupivacaine and bupivacaine on postoperative analgesia at arthroscopic knee surgery
- Tez No: 307249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F.NUR KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Çalışmamızda artroskopik diz cerrahisi geçiren olgularda intraartiküler enjeksiyonda morfin ve adrenalin karışımına eklenen, bupivakain ve levobupivakainin postoperatif analjezi ve fonksiyonel derlenme üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Etik Kurul onayı ve yazılı bilgilendirme sonrası, artroskopik diz cerrahisi planlanan, 60 ASA I-II olgu çalışmaya alındı. Olgular randomize üç eşit gruba ayrıldı (n=20 her grupta): Grup B'ye 30 ml izobarik %0.5 bupivakain+2 mg morfin+100 ? g adrenalin; Grup L'ye 30 ml %0.5 levobupivakain+2 mg morfin+100 ? g adrenalin; Grup K'ya 30 ml serum fizyolojik operasyon bitiminde cerrahi ekip tarafından intraartiküler uygulandı. Morfin kullanımı 2., 4., 6., 8., 12. ve 24. saatlerde kaydedildi. Ağrı skorları aynı dönemlerde değerlendirildi. İlk analjezik gereksinim zamanı ve morfin kullanım süresi kaydedildi. İlk mobilizasyon, düz bacak kaldırma testine pozitif yanıt verme, 30-50? diz fleksiyonuna tolerans ve kuadriseps refleksinin dönüş zamanları değerlendirildi. Olgu ve cerrah memnuniyeti, taburculuk zamanı ve olgunun benzer cerrahi uygulama için aynı anestezi yöntemini tercih edip etmeyeceği sorgulandı.Sonuçlar: Ağrı skorları postoperatif 2., 4., 6., 8., 12. ve 24.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of our study was to compare the efficacy of intraarticularly injected bupivacaine and levobupivacaine which added to morphine and adrenaline combination for postoperative pain control and functional recovery at knee surgery.Methods: After obtaining Ethics Committee?s approval and written informed consents, 60 patients of ASA I-II undergoing arthroscopic knee surgery under spinal anesthesia were enroled in this study. Patients were randomized into three groups (n=20 in each group): in Group B 30 ml of isobaric %0.5 bupivacaine+2 mg morphine+100 ? g adrenaline, in Group L 30 ml of %0.5 levobupivacaine+2 mg morphine+100 ? g adrenaline, in Group K 30 ml serum physiologic was given intraarticularly by surgical team at the end of the operation. Morphine usage was recorded at 2., 4., 6., 8., 12. ve 24 hours. Pain scores are evaluated at the same period. Time to first analgesic request and the duration of usage of morphine were recorded. Times of the first mobilization of patients, positive response to straight leg raising test, tolerance to 30-50 degrees of knee flexion, recovery of quadriceps reflexes were evaluated. Patient and surgeon satisfaction, discharge time, the patient?s preference about the same anesthesic method for similar kind of surgical procedure were recorded.Results: The VAS values were lower in Groups B and L than in Group K at 2., 4., 6., 8., 12.