Akut koroner sendromlu hastalarda, stabil koroner arter hastalığı olan ve koroner arter hastalığı olmayan hastalarda kendini değerlendirme formları ile ölçülen depresyon ve anksiyete düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of depression and anxiety levels determined by self rating scales in patients with acute coronary syndrome, patients with stable coronary artery disease and patients without coronary artery disease
- Tez No: 307248
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YEŞİLBURSA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada akut koroner sendrom tanısı ile yatırılan hastalardaki depresyon ve anksiyete düzeylerinin ayaktan takip edilen stabil koroner arter hastaları ve koroner arter hastalığı olmayan hastalardaki depresyon ve anksiyete düzeyleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır.Her grupta yüzer hasta olmak üzere 3 grupta toplam 300 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Öncelikle hastalara standardize mini mental test uygulanmış, bu testten 23 puan ve üzerinde alan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to compare the levels of depressive and anxiety symptomps of patients hospitalized with acute coronary syndromes to those with stable coronary artery disease and without coronary artery disease.We included totally 300 patients,100 in each group. Firstly all patients were evaluated with standardized mini mental test. Patients whose standardized mini mental test scores were 23 or higher were enrolled to the study. After getting demographic characteristics the patients were given Geriatric Depression Scale (GDS), Beck Depresyon Inventory (BDI), Beck Anxiety Scale (BAS), anxiety scales Stai Form-1and Stai Form-2.