Karaciğer sirozu olan hastalarda kardiyak disfonksiyonu gösteren bir serum markeri olan pro-bnp seviyeleri ile hastalık göstergeleri arasındaki ilişki
The association between disease scores and pro-bnp levels, a serum marker for cardiac dysfunction, in the patients with liver cirrhosis
  1. Tez No: 307264
  2. Yazar: LATİF VEYSELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM GÜREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Kardiyoloji, Gastroenterology, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Beyin Natriüretik Peptidi (BNP) ve pro-Beyin Natriüretik Peptidi (pro-BNP) değerlerinin ölçümü konjestif kalp yetersizliğinde tanısal değere sahiptir. Bu çalışmada, karaciğer hastalıklarının şiddeti ile N terminal Beyin Natriüretik Peptidi (NT pro-BNP) seviyeleri arasındaki ilişkinin ortaya konması için karaciğer sirozu tanılı hastalarda altta yatan karaciğer hastalığının ciddiyeti, Child-Pugh ve Model for end-stage liver disease (MELD) skorunda artış olmasıyla birlikte NT pro-BNP düzeyinde yükselme olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji polikliniği ve kliniğine başvuran hastalar arasından seçilen 120 kişi ile (60 hasta ve 60 kontrol) yapıldı. Hasta ve kontrol grubundan alınan kanlardan pro-BNP düzeyleri ölçüldü. Hasta grubuna ayrıca Ekokardiyografi (EKO) yapılarak Ejeksiyon fraksiyon (EF) seviyeleri ölçüldü. Böylece kalp yetersizliği olan hastalar dışlandı. Olguların yaş ortalaması 47,5 ± 12,8 yıl (18-75) idi. Hasta grubunda erkek/kadın oranı 36/24 idi. Kontrol grubunda erkek/kadın oranı 19/41 idi. Hasta grubunda ortalama pro-BNP düzeyleri 234,5 idi.
Özet (Çeviri)
The measurement of Brain Natriuretic Peptide (BNP) and pro-Brain Natriuretic Peptide (pro-BNP) levels has diagnostic value for congestive cardiac failure. In this study, it was aimed to assess whether N terminal Brain Natriuretic Peptide (NT pro-BNP) level increases as severity of underlying liver disease, Child-Pugh and model for end-stage liver disease (MELD) scores worsen, to disclose the association between the severity of liver disease and the levels of NT pro-BNP. Our study was conducted with 120 persons (60 patients and 60 controls) selected from the patients admitted to outpatients clinic and clinic of Department of Gastroenterology of Uludag University Medical School. From blood samples collected from patients and controls, pro-BNP levels were analyzed. In the patients group, Ejection fraction (EF) levels were also evaluated by Echocardiography (ECHO). Thus the patients having cardiac failure were excluded. The mean age of the patients was 47,5 ± 12,8 years (range, 18-75 years). In the patients group, men/women ratio was 36/24. In the group of controls, men/women ratio was 19/41. Average pro-BNP level was 234,5 in the patients group.