Sirotik hastalarda kardiyak ve solunumsal durumun değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac and respiratory status in cirrhotic patients
  1. Tez No: 820543
  2. Yazar: BURCU GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KESKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Gürbüz B. Sirotik Hastalarda Kardiyak ve Solunumsal Durumun Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Uzmanlık Tezi; Ankara, 2023. Karaciğer sirozu, komplikasyonları göz önünde bulundurulduğunda multisistemik bir hastalıktır. Bu sistemler arasında kardiyopulmoner sistem de yer alır. Hastaların solunumsal semptomları, pulmoner ve kardiyak komplikasyonlarını detaylıca incelemek prognoz tayininde ve hastaların yaşam kalitesini iyileştirmede etkili olabilir. Bu çalışmada sirotik hastaların solunumsal semptomlarını, kardiyak durumlarını belirlemek ve efor kapasitesi ile ilişkisini değerlendirerek siroz prognozunu belirlemedeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu çalışmaya, siroz tanısı ile takip edilen 75 hasta dahil edilmiş, solunumsal semptomlarına yönelik olarak spirometre, 6 dakika yürüme testi, elektrokardiyografi ve transtorasik ekokardiyografi uygulanmıştır. Çalışmanın yürütüldüğü 9 ay içerisinde hastaların hastane yatışları, dekompansasyon ve eksitus durumu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gürbüz B. Evaluation of Cardiac And Respiratory Status in Cirrhotic Patients Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Internal Medicine; Ankara, 2023. Liver cirrhosis is a multisystemic disease with significant complications. Cardiac and respiratory systems are also affected in liver cirrhosis. Detailed examination of respiratory symptoms, pulmonary and cardiac complications of cirrhotic patients may be effective in determining prognosis and improving patients' quality of life. In this study, our aim was to determine the respiratory symptoms and cardiac status of cirrhotic patients and to evaluate the relationship with exertional capacity and to examine its effect in determining the prognosis of cirrhosis. In this study, 75 patients followed up with the diagnosis of cirrhosis were included, and spirometry, 6-minute walking test, electrocardiography and transthoracic echocardiography were performed. Hospitalizations, decompensation and death status of the patients were recorded during the 9 months of the study.