Diz fleksör ile diz ekstansör ve dirsek fleksör kas gruplarının eksentrik karakterli egzersiz ile oluşturulan kas hasarı yanıtları: Kas yapısının etkisi
Eccentric exercise induced muscle damage response of knee extensor, elbow flexor and knee flexor muscles groups: Effect of muscle architecture
- Tez No: 307267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRETTİN AKOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma ile aynı kişilerde diz fleksör kasları (DF), dirsek fleksör kasları (DrF) ve diz ekstansör kaslarında (DE) eksentrik egzersiz (EE) sonrasında oluşan kas hasar yanıtını ve kas hasarı üzerinde kas yapısının etkisini incelemeyi amaçladık.Çalışmaya 20- 30 yaş arasında sağlıklı, 12 sedanter erkek denek gönüllü olarak katıldı. Deneklere ön testler olarak boy, kilo, vücut yağ yüzdesi ölçümü, test edilen her kas grubu için izometrik kuvvet testi, kas hacim ölçümü, kas pennasyon açıları ölçümü yapıldı. EE uygulamasından hemen önce, hemen sonra, 1. , 3. ve 7. günlerde subjektif ağrı düzeyi (GBKA) ve eklem hareket açıklığı (EHA) ölçüldü ve plazma kreatin kinaz (KK) ve myoglobin (Mb) düzeylerini değerlendirmek için deneklerden egzersizden hemen önce, egzersiz sonrası 1., 3., ve 7. günlerde kan alındı. EE uygulaması, deneklerin non-dominant taraf kas bölgeleri rastgele seçilerek, izokinetik dinamometrede 60°/sn'lik açısal hızda ve maksimal iş yükünde 10 kasılma içeren 6 setlik toplam 60 maksimal kasılma olacak şekilde uygulandı. EE sırasında diz ve dirsek EHA 120° olacak şekilde belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the injury response pattern of the non-dominant knee extensor (KE), elbow flexor (EF) and knee flexor muscles (KF) occurring after a maximal eccentric exercise (EE) and to investigate the effect of muscle architecture on muscle damage- induced eccentric exercise.Twelve sedentary and healthy male volunteers (mean age 25.6(1), range 20-30) participated to the study. Height, weight, body fat %, isometric peak torque, and volume and pennation angles of all muscles were measured at the pretest. Subjective pain scores (DOMS), elbow and knee range of motion (ROM) was evaluated before and immediately after exercise and at the 1st, 3rd and 7th day after and blood samples were taken to assess plasma creatin kinaz (CK) and myoglobin (Mb) concentration before and at the 1st, 3rd and 7th day after exercise. EE procedure was performed at 60°/s angular velocity which consists of 6 sets of 10 repetitions of eccentric actions with maximal intensity to the non-dominant muscles of subjects randomly on the isokinetic dynamometer. During eccentric exercise, knee and elbow ROM was determined to be 120 °.