Böbrek transplantasyonu sonrası postüral stabiliteyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of factors affecting postural stability after kidney transplantation
- Tez No: 561161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Böbrek transplantasyonu sonrası postüral stabilite, periferik kas kuvveti, propriosepsiyon, fonksiyonel kapasite, fiziksel aktivite düzeyinin değerlendirilmesi; postüral stabiliteyle ilişkili olabilecek ve postüral stabiliteyi etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesidir. Yöntem: Araştırmaya 40 böbrek transplantasyon hastası (BTH) ve 40 sağlıklı olgu dahil edildi. Katılımcıların postüral stabiliteleri Biodex Denge Sistemi ile değerlendirildi. Diz ekstansör, ayak dorsifleksör ve dirsek fleksör kas gruplarının kuvveti Lafayette marka dijital el dinamometresi kullanılarak, el kavrama kuvveti Jamar el dinamometresiyle ölçüldü. Propriosepsiyon duyusunun değerlendirilmesinde 1º'ye duyarlı dijital gonyometre, fonksiyonel kapasitenin değerlendirilmesinde Altı Dakika Yürüme Testi kullanıldı. Fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form ile belirlendi. Böbrek fonksiyonları ve laboratuvar bulguları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Assessment of postural stability, peripheral muscle strength, proprioception, functional capacity, physical activity; determination of factors associated with postural stability and factors affecting postural stability after kidney transplantation. Methods: 40 kidney transplantation patients (KTP) and 40 healthy subjects were included in the study. Postural stability was evaluated by Biodex Balance System. The strength of knee extensor, ankle dorsiflexor and elbow flexor muscle groups were measured using Lafayette digital hand dynamometer and hand grip strength was measured with Jamar hand dynamometer. Digital goniometer was used to assess proprioception and Six Minute Walk Test was used to evaluate functional capacity. Physical activity was determined with International Physical Activity Questionnaire.