Akut ve kronik morfin uygulaması sonrası Nukleus akkumbens'te dopamin ve DOPAC çıkışı üzerine merkezi yolla uygulanan Gly-Gln'in etkisi
The effect of centrally injected Gly-Gln after acute and chronic morphine administration on dopamin and DOPAC output in Nucleus accumbens
- Tez No: 307302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN ÇAVUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada akut ve kronik olarak morfin uygulanması sonrası nukleus akkumbens'te (NAk) dopamin ve dihidroksifenilasetik asit (DOPAC) salınımı üzerine Glycyl-L-Glutamin'in (Gly-Gln) etkisi araştırıldı.Deneylerde 300-350 g ağırlığında Sprague-Dawley erkek sıçanlar kullanıldı. Morfin hidroklorür intraperitoneal (i.p.), Gly-Gln intraserebroventriküler (i.s.v.) yolla verildi. NAk'e yerleştirilen mikrodiyaliz probundan toplanan örneklerde Yüksek Basınçlı Sıvı Kromatografisi (High Pressure Liquid Cromatography, HPLC) kullanılarak dopamin ve DOPAC düzeyleri ölçüldü.Gly-Gln (1, 3, 30 ve 100 nmol/5?l; i.s.v.) tek doz morfin (2,5 mg/kg; i.p.) verilmesi sonrası görülen dopamin artışını doz ve zamana bağlı olarak anlamlı bir şekilde inhibe etti. Benzer şekilde kronik morfin verilmesi (6 gün sabah ve akşam 10 mg/kg; i.p.) ile görülen dopamin çıkışı da Gly-L-Gln (100 nmol/5?l; i.s.v.) ile bloke oldu.Bu çalışmadan elde edilen bulgular Gly-Gln'in morfin bağımlılığını önleyici etkisinde NAk'te dopamin salıverilmesini azaltmasının rolü olabileceğini ortaya koymaktadır. Kronik dönemde de benzer etkinin gözlenmesi Gly-Gln'in terapötik potansiyele sahip olabileceği görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the effect of Glycyl-Glutamine (Gly-Gln) on dopamine and DOPAC (3,4-Dihydroxy-Phenylacetic Acid) release in nucleus accumbens (NAc.) after acute and chronic morphine administration was investigated.Sprague-Dawley male, 300-350 g weight rats were used in the experiments. Morphine hydroclorur was injected intraperitoneally (i.p.), Gly-Gln was administered intracerebroventricularlly (i.c.v.). NAc dialyisate Dopamin and DOPAC levels were evaluated by using High Pressure Liquid Chromatography (HPLC).Gly-Gln (1, 3, 30 ve 100 nmol/5?l; i.c.v.) significantly inhibited the dopamine increase caused by single dose morphine (2,5 mg/kg) administration in time and dose dependent manner. Gly-Gln (100 nmol/5?l; i.c.v.) also blocked dopamine increase seen after chronic morphine (6 days , given twice daily 10 mg/kg , i.p.) administration singificantly.The findings obtained from this study showed that Gly-Gln?s preventing role in morphine dependence is related to its dopamin inhibiting effect in n.acc. This blockage was seen also in chronic morphine administration which strengthens the possibility of Gly-Gln as therapeutic agent.