Plevral tabanlı olmayan akciğer kitlelerinde pnömotoraks önleyici hidrojel tıkaç sistem ile gerçekleştirilen transtorasik kesici biyopsilerinin uygulama sonuçları
Application results of transthoracic tru-cut biopsies carried out with pneumothorax preventing hydrogel plugging systems made in non-pleural-based lung masses
  1. Tez No: 307342
  2. Yazar: HAKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Perkütan akciğer biyopsileri, pulmoner dokudaki patolojik dokuların örneklenmesinde iyi tanımlanmış bir yöntemdir (1, 2). Pnömotoraks perkütan toraks biyopsilerinde en sık karşılaşılan komplikasyondur. Sıklığının % 8-61 arasında değiştiği bildirilmektedir (3, 4)Çalışmamızda, Ağustos 2009- Aralık 2010 tarihleri arasında 38 erkek, 8 kadın toplam 46 olguda, plevral tabanlı olmayan akciğer kitlelerinin hat kapayıcı hidrojel tıkaç sistemi ile uygulama başarısı değerlendirildi. Pnömotoraks gelişimine etki eden risklerin ve diğer komplikasyonların çok değişkenli analizi yapıldı.Hidrojel tıkaç sistemi tüm olgularda başarı ile uygulanabildi. Pnömotoraks, en sık karşılaşılan komplikasyondu. Gerçekleştirilen 49 işlemden toplam 13'ünde (% 26.5) pnömotoraks gelişti. Bu olguların 1'ine (% 2.04) tüp drenaj uygulandı.
Özet (Çeviri)
Percutaneous lung biopsy is a well defined method in pulmonary pathologic tissue sampling (1,2). Pneomothorax is the most frequent complication seen with the incidence ranges between 8 and 61 % (3,4).In our study, application success of track sealing hydrogel plugging systems in non-pleural based lung masses was evaluated in 46 in whom 38 were male and 8 female who was studied between August 2009 and December 2010. Risk factors in development of pneumothorax and other complications were analysed in a multivariate manner.Hydrogel plugging system was succesfully applied in all subjects. Pneumothorax was the most frequent complication. Pneumothorax developed in 13 of 49 procedures (%26.5). Tube drainage applied in 1 of those subjects (%2.04).