Primer akciğer kanserli hastalarda FGFR4 (GLY388ARG) Gen polimorfizminin araştırılması
Investigation of FGFR4 (GLY388ARG) Gene polymorphism in primary lung cancer patients
  1. Tez No: 307376
  2. Yazar: MEHMET TÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN YAKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bazı kanser türlerinde yatkınlık ile fibroblast büyüme faktörü reseptörü-4 (FGFR-4) genin polimorfizmleri arasında ilişkiyi gösteren çalışmalar vardır. Bu çalışmada, primer akciğer kanseri (PAK) gelişimin ile FGFR-4 (Gly388Arg) gen polimorfizmi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık.Çalışmamıza PAK tanısı almış 124 hasta ve herhangi bir kanser hikayesi olmayan 100 kişi alındı. FGFR-4 (Gly388Arg) gen polimorfizmi analizi için polimeraz zincir reaksiyonu-restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi (polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism=PCR-RFLP) yöntemi uygulandı. Agaroz jeldeki bantlara göre genotipler belirlendi. İstatistiksel analizde p0.05).Bulgularımız FGFR-4 (Gly388Arg) gen polimorfizmi ile PAK arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir. Bununla birlikte daha geniş olgu serilerinde bu sonuçlar desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
In some cancer types, there are studies showing the relationship between the predisposition and the gene polymorphisms of fibroblast growth factor receptor-4 (FGFR-4). In this study, we aimed to investigate the relationship between primary lung cancer (PLC) development and gene polymorphism of FGFR-4 (Gly388Arg).124 patients diagnosed with PLC and 100 people without any history of cancer were included in our study. Polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) method was applied for gene polymorphism of FGFR-4 (Gly/Arg). Genotypes were determined according to the tapes in agarose gel. Statistical significance was considered to be p 0.05).Our findings showed that there was no relationship between the gene polymorphism of FGFR-4 (Gly388Arg) and PLC. However, these results should be supported in larger series of the cases.