Septik artrite bağlı kıkırdak hasarına Alfa-2 makroglobulinin etkisi
The effect of Alpha-2 macroglobulin on the cartilage destruction due to septic arthritis
  1. Tez No: 307379
  2. Yazar: MEHMET FATİH AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK DEMİRAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Septik artrit, özellikle çocuklar olmak üzere tüm yaş gruplarında görülmekte; teşhis ve tedavide gecikme olduğu zaman kıkırdak harabiyetine bağlı eklem hasarı, artroz ve kalıcı deformite sonucu mağduriyet oluşturmakta sosyal ve ekonomik kayıplara sebebiyet vermektedir. Uygun antibiyoterapi ve cerrahi debridmanlara rağmen septik artritte görülen kıkırdak harabiyeti ve buna bağlı sekellerin önüne geçilememektedir.Septik artritte kıkırdak hasarından sorumlu esas mekanizmanın bakteriyi temizlemek için aktive olan immün sistem hücrelerinden üretilen IL-1, TNF-? gibi pro-inflamatuar sitokinlerin aktive ettiği matriks metalloproteinazların (MMP) kıkırdak proteoglikan ve kollajenini parçalaması olduğu anlaşılmıştır.Bizde hipotez olarak klasik septik artrit tedavisinin yanında endojen ve genel bir MMP inhibitörü olan alfa-2 makroglobulin (?-2M) kullanarak septik eklemde MMP inhibisyonu sağlamayı ve bu sayede MMP'lerin patofizyolojide rolünü kanıtlamayı ve neden oldukları kıkırdak harabiyetini azaltabileceğimizi veya önleyebileceğimizi düşündük.Bu amaçla tavşan dizlerinde stafilokokkus aureus kullanılarak deneysel septik artrit modeli oluşturuldu. Tavşan dizleri (1) enfekte kontrol, (2) ?-2M kontrol, (3) antibiyotik tedavi grubu, (4) antibiyotik+ ?-2M tedavi grubu olarak gruplandırıldı. 7 gün sonra hayvanlar sakrifiye edildi. Gruplardan alınan kıkırdak örnekleri biyokimyasal ve histolojik olarak incelendi.Biyokimyasal olarak kıkırdakların glikozaminoglikan miktarları ölçülerek gruplar arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Including particularly children patients, septic arthritis is seen on all age groups and as a result of late diagnosis and treatment, it leads to joint destruction due to cartilage damage, arthrosis and suffering from permanent deformity which causes to social and economical losses. Despite proper antibiotic treatment and surgical debridement, cartilage destruction and sequellaes in parallel with it which are seen on septic arthritis cannot be prevented. It is understood that the essential mechanism which is responsible from cartilage destruction on septic arthritis is that breaking up of cartilage proteoglycan and collagen by the matrix metalloproteases (MMP) activated by proinflammatory cytokines like IL-1 and TNF-? which are produced by immune system cells activated in order to clean the bacteria from the joint.So as hypothesis, we thought that, together with classical septic arthritis treatment, by utilizing alfa-2 macroglobulin (?-2M) which is endogenic and general MMP inhibitor, to provide MMP inhibition on the septic joint thus proving the role of MMPs on pathophysiology and reducing or preventing cartilage destruction which they caused.For that purpose, an experimental septic arthritis model has been formed by utilizing staphylococcus aureus on the rabbit knees. Rabbit knees are classified as (1) infected control, (2) ?-2M control, (3) antibiotic treatment and (4) antibiotic + ?-2M treatment groups. After 7 days animals are sacrificed. Cartilage samples taken from the groups are analyzed biochemically and histologically.Biochemically glycosaminoglycan amount of the cartilage samples are measured and compared between the groups.