Renal transplant hastalarının Acil Servise başvurularının irdelenmesi
Examination of the renal transplant patients reffering to Emergency Department
- Tez No: 307382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ARMAĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Üroloji, İlk ve Acil Yardım, Nephrology, Urology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Transplantasyon bir organın cerrahi olarak çıkarılarak başka bir kişiye yerleştirilmesidir. Dünyada böbrek transplantasyonu en yaygın olarak yapılan transplantasyondur. İlk başarılı böbrek nakli 1954'de Boston'da Dr. Murray ve ekibi tarafından, Türkiye'de 1975 yılında Dr. Haberal ve ekibi tarafından yapılmıştır.Kronik böbrek hastalığında özellikle glomerüler filtrasyon oranı 10ml/dak/1,73m²'nin altına indikten sonra sağ kalım ve yaşam kalitesindeki avantajlarla ilişkili olarak en iyi tedavi seçeneği böbrek naklidir. Nakil sırasında veya sonrasında teknik nedenlere bağlı komplikasyonlar meydana gelebilir. Uzun dönemde ise kullanılan güncel immünsupresif tedaviler neticesinde çeşitli enfeksiyonlar ve metabolik bozukluklar oluşabilmektedir. Nakil hasta acil başvurularının giderek artması nedeniyle başvuru nedenlerini ve hastaların yönetimindeki kritik durumları saptamak amacıyla bu çalışmayı planladık.Çalışmamızda Mart 2009 ? Haziran 2010 tarihleri arasında UÜTF acil servisine başvuran 172 renal transplant olgusunu prospektif olarak inceledik. Hastaların %45.5'i erkek (n:30), %54.5'i kadın (n:36), yaş ortalamaları 35 olup %65.2'si canlı verici (n:43), %34.8'i kadavra vericiden (n:23) transplant olmuşlardı. Toplamda 172 başvuru kayıt edildi. Başvuran hastaların %37.8'i (n:65) interne edildi, %62.2'si (n:105) taburcu edildi. Enfeksiyon nedenli başvurular %66.3 (n:114) idi.
Özet (Çeviri)
Transplantation is to extract an organ and place to another person operationally. The most common transplant type is kidney transplantation in the world. The first succesful kidney transplantation was performed by Dr. Murray in 1954 in the world and by Dr. Haberal in 1975 in Turkey.Renal replacement treatment is the best alternative, especially after glomerular filtration rate decrase under 10mg/min/1.73m2 related to survival and life quality advantage in end-stage chronic renal failure. Complications can occur at the time of transplant and after transplant technically. The current immunsupressive treatment cause to infections and metabolic abnormalities in the long term.We designed this study because of increasing renal transplant applications in emergency department (ED) and we planned to determine the management of patients with critical situations. We investigated the 172 patient referred to Uludag University ED between March 2009 ? June 2010 prospectively in our study. The patients referred to ED more than one time so 172 referrences were detected totally. %45.5 (n: 30) of patients were men and %54.5 (n: 36) were women, %65.2 (n: 43) transplated from alive donor and %34.8 (n: 23) from cadaveric donor. %37.8 (n: 65) of patients were hospitalized and %62.2 (n: 105) were discharged.