Pandemide renal transplantasyon öyküsü olan hastaların başvurularında demografik, klinik, laboratuvar, görüntüleme bulgularının ve prognozun değerlendirilmesi
Evaluation of demographic, clinical, laboratory, imaging findings and prognosis in the applications of patients with history of renal transplantation in the pandemic
- Tez No: 775095
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL GÜLALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
COVID-19'un sebep olduğu pandemi döneminde çok sayıda insan sağlık sorunu yaşamış ve bazı yüksek riskli popülasyonlarda, bu hastalık daha büyük önem arz etmiştir. Çalışmamızda, aldıkları immünosupresif tedaviler nedeniyle COVID-19 açısından yüksek morbidite ve mortalite riskine sahip olan organ nakli alıcılarında COVID-19 pandemisinde böbrek nakli öyküsü olan hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve görüntüleme özelliklerini gösterebilmeyi ve hastalığın prognozunu etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçladık. Hastane tabanlı tek merkezli, retrospektif ve kesitsel olarak planlanan çalışmamıza; Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Erişkin Acil Servis, Genel Cerrahi Transplantasyon Polikliniği ya da COVID-19 Pandemi Polikliniği'ne, 1 Mart 2020-31 Mayıs 2021 tarihleri arasında, renal transplantasyon öyküsü olan, geriye dönük olarak, COVID-19 olası ilişkili şikayetlerle başvuran 56 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik bilgileri, başvuru anındaki vital ve klinik bulguları, laboratuvar değerlerinin sonuçları, var ise COVID-19 PCR örneği sonuçları, toraks BT sonuçları, yatış bilgileri, uygulanan tedaviler ve mortalite sonuçları kaydedildi. Yapılan istatiki değerlendirmede 'SPSS v25.0 paket programı' kullanıldı. Çalışmamızda; hastaların %78,6'sını erkekler, %21,4'ünü ise kadınlar oluşturmaktaydı. Hastaların yaş ortalaması 47,80±12,90 idi. Hastaların en sık başvuru şikayetleri ateş (%48,2) ve yorgunluk/halsizlik (%32,1) iken; başvuru şikayetleri yatış ve taburculuk ile ilişkili bulundu (p=0,014). Hastaların %44,2'sinde HT, %17,4'ünde DM ve yine %17,4'ünde ise KAH eşlik ediyordu. Hastaların %50'sinin (n=28) COVID-19 PCR sonucu pozitif idi.
Özet (Çeviri)
During the pandemic caused by COVID-19, a large number of people experienced health problems and this disease was of greater importance in some high-risk populations. In our study, we aimed to show the demographic, clinical, laboratory and imaging characteristics of patients with a history of kidney transplantation in the COVID-19 pandemic, and to determine the factors affecting the prognosis of the disease in organ transplant recipients who have a high risk of morbidity and mortality in terms of COVID-19 due to the immunosuppressive treatments they receive. In our hospital-based, single-center, retrospective and cross-sectional study; 56 patients with a history of renal transplantation, retrospectively, with possible COVID-19 related complaints, between March 1, 2020 and May 31, 2021, admitted to Başkent University Ankara Hospital Adult Emergency Service, General Surgery Transplantation Outpatient Clinic or COVID-19 Pandemic Outpatient Clinic were included. Demographic information of the patients included in the study, vital and clinical findings at the time of admission, results of laboratory values, COVID-19 PCR sample results, if any, thorax CT results, hospitalization information, treatments applied, and mortality results were recorded. The 'SPSS v25.0 package program' was used in the statistical evaluation. In our study; 78.6% of the patients were men and 21.4% were women. The mean age of the patients was 47.80±12.90 years. The most common complaints of the patients were fever (48.2%) and fatigue/weakness (32.1%); while admission complaints were found to be associated with hospitalization and discharge (p=0.014). HT was found in 44.2%, DM in 17.4%, and CAD in 17.4% of the patients. In 50% (n=28) of the patients, PCR was positive.