Karaciğer parankimini diffüz etkileyen kronik hastalıklarda hemodinamik parametreler ile MELD skorunun karşılaştırılması
Comparison of MELD score with hemodynamic parameters in patient with chronic and diffuse liver parenchyma disease
- Tez No: 307385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİLE BOLCA TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kronik karaciğer parankimi hastalığı olan olgularda portal hemodinamik parametreler ve etyolojik faktörlerin, MELD skorları üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı.Kronik karaciğer parankim hastalığı olan 121 hastanın portal Doppler US bulguları, retrospektif olarak değerlendirildi. Her olgu için Doppler US yapıldığı zamanki MELD skorları hesaplandı. B-mode US ile dalak boyutu, Doppler US ile portal ven çapı, hızı, hepatik arter RI, PI değerleri, kollateral varlığında portal ven hızı değerlendirildi. Etyolojik nedenler ile MELD skorları ve portal hemodinamik parametreler karşılaştırıldı.MELD skoru ile hastaların etyolojik nedenleri; etyolojik nedenlere bağlı hasta grupları arasında MELD skoru ve portal hemodinamik değişkenler bakımından anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of portal hemodynamic parameters and etiologic factors on MELD scores in patients with chronic liver parenchyma disease.Portal Doppler ultrasound (US) findings of 121 patients with chronic liver parenchyma disease were evaluated, retrospectively. Each patient?s MELD scores were calculated at the time of Doppler US was performed. Spleen size were measured with B-mode US, Doppler US was used to evaluate portal vein (PV) diameter, velocity, hepatic artery (HA) RI, PI measurements and also portal vein velocity when presence of collaterals. Etiologic causes were compared with MELD scores and portal hemodynamic parameters.There was no significant difference between MELD scores and portal hemodynamic parameters in the groups that were created by etiologic causes. In the group that were consisted of patients with single etiologic cause, there was statistically significant difference between MELD score and hepatic artery RI measurement (p< 0,001, r= 0,616). This difference was statistically more significant in the group which consisted of multiple etiologic causes (p< 0,001, r= 0,837). There was no statistically significant difference in age, spleen size, PV diameter, PV mean velocity and HA PI, between all groups (p value was 0, 84, 0,166, 0,348, 0,172, 0,282, and 0,404, respectively). PV mean velocity of the patients with recanalyzed umbilical vein was higher than non-recanalyzed group (p= 0,007). In patients with esophageal and splenorenal shunt, PV mean velocity was significantly lower than the group without shunts (p value