Polikistik over sendromu olan kişilerde sitokin sinyal supresör (SOCS)-1 1478 CA/DEL Gen polimorfizmi ve insülin direnci ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship between cytokine signal supressor (SOCS) 1 1478 CA/DEL Gene polymorphism and insulin resistance in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 307422
  2. Yazar: ÖZEN ÖZ GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) üreme çağındaki kadınlarda oldukça sık görülen bir hastalıktır. PKOS tanısı Rotterdam 2003 tanı kriterlerine göre; oligo veya anovulasyon, hiperandrojeniminin klinik veya biyokimyasal bulguları, diğer etyolojik nedenlerin ekarte edilmesi kriterlerinin ikisinin varlığı durumunda konulmaktadır. Hastalığın patogenezi açık olmamakla birlikte androjen sentezindeki artışın hastalık gelişiminde merkezi bir rol oynadığı düşünülmektedir. Androjen regülasyonunda ki değişiklikleri genetik ve çevresel bazı faktörlerin (yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları) tetiklediği öne sürülmektedir.PKOS olan hastalardaki insülin direnci oranları tam olarak bilinmemekle birlikte % 50-65 arasında olduğu düşünülmektedir. Proinflamatuar sitokinlerin yapım ve salınımlarının artışı insülin direnci gelişiminde suçlanan en önemli faktörlerden biridir. Son yıllarda doğal sitokin sinyal inhibitörleri olduğu ve bu maddelerin insülin direnci ile yakından ilişkili olduğu gösterilmiştir. Sitokin sinyal supresör (SOCS) proteini sitokin sinyal iletiminin doğal inhibitörüdür ve dolaylı olarak insülin salınımı üzerine de etkisi bulunmaktadır. Yapılan çalışmalarda SOCS protein ekspresyonu ile insülin direnci arasında korelasyon olduğu saptanmıştır. SOCS 1 ve SOCS 3 blokajı yapılan farelerde insülin direncinde azalma olduğu gösterilmiştir. İnsülin direnci ile SOCS proteinleri arasındaki ilişki obezite ve diyabet hastalarında da saptanmıştır. Biz bu çalışmamızda insülin direncinin önemli bir rol oynadığı PKOS olan hastalarda insülin direncinin nedeni olabilecek SOCS 1 1478 CA/DEL gen polimorfizmini aynı yaş grubundaki sağlıklı gönüllü kadınlarla karşılaştırılmalı olarak incelemeyi amaçladık.Çalışmaya premenapozal 42 PKOS olan ve yaşları benzer 42 sağlıklı gönüllü kadın hasta dâhil edilmiştir. Hastaların sistemik muayeneleri ve antropometrik ölçümleri yapıldıktan sonra, hormon profilleri, glisemik parametreleri ve insülin direnci değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The polycystic ovary syndrome (PCOS) is often seen in women that are at the ages of breeding. According to the Rotterdam 2003 criteria, PCOS diagnosis can be determined by any of the two criterias of oligo or anovulation, clinical or biochemical hyperandrogenism and exclusion the other etiological causes. Eventhough the etiopathogenesis of disease is not clear; it is considered that the increase of androgen synthesis plays a very central and important role in the development of the disease. The changes of androgen regulation could be triggered by genetic and some environmental factors (life style, eating habits, etc.).Even though it is not fully determined those PCOS patients have insülin resistance but it is thought to be between 50 to 65 %. Increase of production and secretion of proinflammatory cytokines are indicted to be one of the most important factors in insülin resistance. Cytokine signal supressor (SOCS) protein is the natural inhibitory of cytokine signal transmission and has indirect effect of insulin secretion. It is determined in the recent studies that there is correlation between the SOCS protein expression and insulin resistance. Decrease of insulin resistance has been seen in mouse with blockage of SOCS 1 and SOCS 3. Relationship between insulin resistance and SOCS protein was seen in the patients who are diagnosed with obesity and diabetes. The aim of our study is to investigate the SOCS 1 1478 CA/DEL gene polymorphism and relationship with insülin resistance in premenopausal women who have PCOS and similar ages of healthy volunteer.Premenopausal women who have PCOS and premenopausal 42 healty volunteer women as a control group were enrolled in this study. Following the physical examination and anthropometric measurements of the patients? hormone profiles, glycemic parameters and insulin resistance was evaluated.