Polikistik over sendromu ile uyumlu görüntüleme bulguları olan hastalarda diffüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme
Polikistik over sendromu ile uyumlu görüntüleme bulgulari olan hastalarda diffüzyon ağirlikli manyetik rezonans görüntüleme
  1. Tez No: 523884
  2. Yazar: ERKAN YILGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN PEKİNDİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç ve Kapsam Bu çalışmada radyolojik olarak normal over bulguları olan hastalar ile PKOS bulgularına sahip hastalarda Diffüzyon manyetik rezonans görüntüleme ADC değerlerinde farklılıklarının olup olmadığını belirlemeyi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Retrospektif dosya taraması şeklinde yapılan araştırma 01/2013-02/2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda Pelvik MR ve Diffüzyon MR tetkiki yapılmış 18 yaş üstü PKOS ile uyumlu görüntüleme bulguları olan 50 kadın hasta seçilmiştir. PKOS ile uyumlu görüntüleme bulguları mevcut hastada ek bir jinekolojik hastalık olması ise dışlama kriteri sayılmıştır. Kontrol grubu ise Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda Pelvik MR ve Diffüzyon MR tetkiki yapılmış 18 yaş üstü MR görüntülerinde normal over görüntüleme bulguları olan 50 kadın hasta olmuştur. Normal olmayan over görümüne sahip hastalar ve ek bir jinekolojik hastalık olması dışlama kriteri sayılmıştır. Bulgular Çalışmaya katılan hastaların demografik özellikleri ve Over hacim ve over ADC değerleri incelemiştir. Çalışmaya katılan hastaların ortalama yaşı 27,1±6,0 yıl, ortalama sağ hacim 7,5±1,6 cm3, ortalama sol hacim 7,1±1,3 cm3'tür. Ortalama Sağ ADC stroma değeri 1,5±0,3, Sağ Over ADC değeri 1,7±0,4, Sol ADC stroma değeri 1,6±0,3, Sol Over ADC değeri 1,7±0,3'dir Çalışmaya katılan hastaların gruplara göre demografik özellikleri ve Over hacim ve over ADC değerleri incelenmiş, aralarında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Çalışmaya katılan kişilerde, hastalarda ve kontrol grubunda yaş, sağ ve sol Over ADC arasındaki korelasyon incelenmiş, anlamlı korelasyon saptanmamıştır. Polikistik over sendromu kestiriminde Over hacim ve over ADC değerleri için istatistiksel olarak anlamlı bir eşik değer saptanamamıştır. Sonuç Sonuç olarak DAG, PKOS tanısında umut verici bir yöntem olarak görülebilir. Çalışmamızın sonuçlarını destekleyecek, DAG'nin hastalığın tanısı dışında ciddiyetinin değerlendirilmesinde ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde ki rolünü araştıran daha büyük örneklem ve popülasyon ile yapılmış ek çalışmalara ihtiyaç vardır. Teknolojideki yeni gelişmelerle Difüzyon Ağırlıklı görüntülemenin uzaysal çözünürlüğünün olası artışı tetkike ayrılacağı sürenin azalması bu görüntüle tekniğinin etkinliğini artıracağı kesindir. Anahtar Kelimeler Polikistik Over Sendromu, Diffüzyon Manyetik Rezonans Görüntüleme, Görünen Difüzyon Katsayısı (ADC)
Özet (Çeviri)
Purpose and Scope In this study, it was aimed to determine whether there are differences in diffusion magnetic resonance imaging ADC values in patients with normal ovarian findings and PKOS findings. Materials and Methods Retrospective file scanning was performed between 01 / 2013-02 / 2017. The study included 50 female patients with PKOS-compatible imaging findings over the age of 18 years who underwent pelvic MRI and diffusion MRI at the Department of Radiology of Hafsa Sultan Hospital, Celal Bayar University. Imaging findings compatible with PKOS included an additional gynecological disease in the current patient and exclusion criteria. The control group consisted of 50 female patients with normal ovarian imaging findings in the MRI of the 18-year-old who underwent Pelvic MRI and Diffusion MRI in the Department of Radiology of Hafsa Sultan Hospital, Celal Bayar University. Patients with abnormal ovarian vision and an additional gynecological disease were excluded as exclusion criteria. Results The demographic characteristics and MRI parameters of the patients were examined. The mean age of the patients was 27.1 ± 6.0 years, the mean right volume was 7.5 ± 1.6 cm3, and the mean left volume was 7.1 ± 1.3 cm3. The mean right ADC stroma value was 1.5 ± 0.3, right ADC ovary was 1.7 ± 0.4, left ADC stroma was 1.6 ± 0.3, left ADC ovary was 1.7 ± 0.3. The demographic characteristics and MRI parameters of the patients were investigated according to the groups and no significant difference was found between them. Correlations between age, right and left ADC ovaries were investigated in the study subjects, patients and control group, and no significant correlation was found. No statistically significant threshold was found for the MRI parameters in polycystic ovary syndrome estimation. Conclusion In conclusion, DAG can be seen as a promising method in the diagnosis of PKOS. Further studies with larger sample and population are needed to support the results of our study and to investigate the role of DWI in assessing the severity of the disease and in evaluating the response to treatment. With the new developments in technology, it is certain that the reduction of the time for the probable increase in the spatial resolution of the diffusion-weighted imaging will increase the effectiveness of this imaging technique. Keywords Polycystic Ovary Syndrome, Diffusion Magnetic Resonance Imaging, Apparent Diffusion Coefficient (ADC)