Çimento sektöründe atık ısı geri kazanım (WHR) sisteminin termodinamik incelemesi
Thermodynamic analsys for waste heat recovery (WHR) systems in a cement industry
- Tez No: 307479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ÖZGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda enerji ve ekserji analizinin yeni projelerde uygulanması, sistemlerin ilk dizaynı ve ekonomik analizlerinin yapılması açısından önemli veriler sunmaktadır. Analiz sonuçlarının değerlendirilmesi ve getirilen yorumlarla enerji kayıplarının yeri, büyüklüğü ve nedenleri saptanabilmekte, dolayısıyla sistemlerin verimleri arttırılabilmektedir.Bu tezde çimento fabrikalarının bacalarından atılan ısı ile elektrik enerjisi üreten tesisin kullanılmasının sanayide enerji verimliliğine olan etkisinin değerlendirilmiştir. Bu proje ile çimento fabrikalarında WHR sisteminin enerji verimliliği üzerine olan etkisi ve bu sistemin termodinamik olarak incelenmesi, geliştirilmesi amaçlanmaktadır.Elde edilen sonuçlar ve değerlendirmeler atık ısı geri kazanım santrallerin kurulmasında ve işletilmesinde dizayn ve ekonomik açıdan önemli bir veri teşkil edecektir. Böylece günümüzde çok büyük önem teşkil eden enerji tasarrufu ve enerjinin en verimli şekilde kullanılması sağlanabilecektir
Özet (Çeviri)
Recent years, energy and exergy analysis executed in a new project presents important data for construction primary design of plants and economical analysis. Results of analysis evaluate and interpretation of lost energy point, greatness and what for arrenged due to system efficiencies can be increased.In this thesis, chimneys of factories producing cement plant with the heat energy to evaluate the effect of the use of energy efficiency in cement industry. With this project, thermodynamic analysis of WHR system and the effect of energy efficiency aimed to be developed in a cement plant.The results and evaluations are organized important data of design and economical for waste heat recovery plants construction and operation. Nowadays, energy saving andusing high efficiently seams will be usuably that is important.