Kısıtlı su ve jel uygulamalarının yemlik bakla (Vicia faba var. minor L.)'nın ot verimine ve diğer bazı özelliklere etkisi üzerine araştırmalar
Investigations on the effect of deficit irrigation and gel applications on the herbage yield and some other characteristics of horse bean (Vicia faba var. minorL.)
  1. Tez No: 307510
  2. Yazar: TUĞÇE EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, 2010 yılında, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün Bornova araştırma serasında, kısıtlı su ve jel uygulamalarının yemlik baklada (Vicia faba var. minor L.) ot verimi ve diğer özellikler üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Saksı denemesi şeklinde yürütülen denemede dört farklı su dozu (ana parsel) (Tarla Kapasitesinin (TK) %30-50-70 ve 90'ı) ile altı değişik silika jel dozu (alt parsel) (0-6-12-18-24-30 kg/da) uygulaması incelenmiştir. İki faktörlü bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü düzenlenen araştırmada, bitki boyu, sap çapı, yaprak sayısı, yaprak alan indeksi, nodül sayısı, yaş ot verimi, kuru madde oranı ve verimi gibi özellikler incelenmiştir. Sonuçlar denemede kullanılan jel maddesinin yemlik bakla bitkisinin büyüme ve gelişmesi üzerinde fitotoksik bir etkisinin bulunmadığını, sulama dozları ve jel uygulamalarının yaş ot ve kuru madde verimi üzerinde önemli etkilerinin olduğunu göstermiştir. En yüksek yaş ot verimi TK-70 sulama dozunda ve 6 kg/da jel dozu uygulamasında, en düşük yaş ot verimi ise TK-30 sulama dozunda ve 30 kg/da jel dozu uygulamasında elde edilmiştir. TK-50 sulama dozunda 6 kg/da'dan sonra artan jel dozlarının KM verimini düşürdüğü de saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of deficit irrigation and silica gel applications on the herbage yield and other yield parameters of horse bean (Vicia faba var. minor L.) under glasshouse conditions in Ege University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops in Bornova in 2010. Four different irrigation rates (main-plots) of field capacity [FC] FC-30 (30% of FC), FC-50 (50% of FC), FC-70 (70% of FC), FC-90 (90% of FC) and six various silica gel doses (sub-plots) (0-60-120-180-240-300 kg ha-1) applications were tested in the pot experiment. The experimental design was two-factor split plots with three replications. Some characteristics of horse bean such as plant height, stem diameter, number of leaf, leaf area index, number of nodule, fresh herbage yield, dry matter content and yield were tested in this study. Results indicated that there was not any phytotoxic effect of silica gel on the growth and development of horse bean, and irrigation rates and silica gel applications affected significantly the fresh herbage and dry matter yields of horse bean. The highest fresh herbage yields were obtained by FC-70 and 60 kg ha-1 silica gel treatment, the lowest yields were obtained by FC-30 and 300 kg ha-1 silica gel treatment. Increased silica gel levels after 60 kg ha-1 decreased dry matter yields in FC-50 irrigation rate.