Faz değişim malzemeli panel radyatörün deneysel incelenmesi
Experimental study of a panel radiator with phase change material
  1. Tez No: 307511
  2. Yazar: TÜRKAN ÜÇOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde, panel radyatörde FDM kullanımının ısıl performansa etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, 11x600x1000 PK panel radyatör ön ısıtma yüzeyinde 17x600x1000 boyutlarında depolama ünitesiyle birleştirilmiştir. Depolama ünitesinde FDM olarak panel radyatör 75/65 çalışma sıcaklığına en uyumlu erime ve katılaşma sıcaklıklarına sahip olan stearik asit ve laurik asit yağ asitleri kullanılmıştır.Depolama ünitesine sırasıyla 9 kg, 13 kg stearik asit ve 13 kg laurik asit farklı zamanlarda doldurularak, ön ısıtma yüzeyi ısınma ve soğuma süreçleri boyunca termal kamera ile izlenmiştir. Isınma süreçleri sonunda radyatörler standart ısıl güç testine alınmıştır.Standart ısıl güç değeri bakımından en yüksek sonuç veren FDM laurik asit olmuştur. Bu radyatörde standart ısıl güç 867,175 W olarak belirlenmiştir. Isınma süreci sonunda ortalama yüzey sıcaklığı standart panel radyatörde 65 oC, depolama üniteli radyatörde 60 oC olmuştur. Ortalama yüzey sıcaklık farkı, standart panel radyatöre kıyasla 13 kg stearik asit ve 13 kg laurik asit kullanımında sırasıyla 4 oC ve 5 oC daha düşük olarak belirlenmiştir. Depolama süreci için hesaplanan enerji ve ekserji verimleri kullanılan FDM'ler için karşılaştırılmış ve sonuçlar laurik asit kullanımının uygulanabilirliğini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of PCM usage to the thermal performance of a panel radiator is studied. For this purpose, 11x600x1000 mm PF panel radiator and storage unit whose dimensions are 17x600x1000 mm are assembled on the front heating surface. Fatty acids of stearic and lauric acid which have melting and solidification temperatures compatible with the 75/65 operating temperatures of panel radiator are used as a PCM in the storage unit.9 kg stearic acid, 13 kg stearic acid and 13 kg lauric acid is charged to the storage unit at different times respectively and the front heating surface is monitored with thermal camera for both charging and discharging periods. At the end of the charging period, tests are taken for the radiators to determine their standard thermal output.Lauric acid has been the PCM which yield the highest standard thermal output test result. The standard thermal output for this radiator is stated as 867,175 W. At the end of the charging period, the mean surface temperature is specified to be lower by 4 and 5 oC compared with standard panel radiator with usage of 13 kg stearic acid and 13 kg lauric acid respectively. Energy and exergy efficiencies calculated for the charging period have been compared on the basis of PCMs used and the results have promoted the feasibility of the lauric acid.