Aydın 110 x kahve-95 pamuk melezlerinin F3 generasyonunda rengin kalıtımı ile bazı verim komponentlerinin incelenmesi üzerine bir araştırma
Study of some yield components in F3 generation color cotton families of aydin 110 x kahve 95 cross and inheritance of their fiber colors
  1. Tez No: 307516
  2. Yazar: ASLIHAN UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bornova ekolojik koşullarında 2011 yetiştirme döneminde augmented deneme desenine göre yürütülen bu araştırma, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Deneme tarlasında yapılmıştır. Çalışmanın amacı farklı renkli pamuk hatlarını geliştirmek ve lif renk kalıtımını incelemektir. Denemede Aydın 110 x Kahve-95 melezlerine ait F3 generasyonundaki 108 ailenin agronomik özellikleri (bitki boyu (cm.), meyve dalı sayısı (adet), açan koza sayısı (adet), açmayan koza sayısı (adet), tek bitki kütlü ağırlıkları (gr), çiğit ağırlıkları (gr), ortalama koza kütlü ağırlığı (gr), çırçır randımanı(%)) incelenmiştir. Ayrıca lif renk ölçümlemeleri de yapılmıştır.Agronomik özellik değerleri ele alındığında ebeveyn çeşitleri aşan 3, 16, 19, 26, 29, 39, 57, 60, 73, 74, 81, 88, 93, 98, 104, 114, 115, 116 ve 117 nolu ailelerin çeşitli agronomik özellikler bakımından (en az beş özelliği ebeveyni aşan) yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca hasat edilen tüm bitkiler renkli liflere ve aynı zamanda farklı renk tonlarına sahip olduklarından F3 generasyonundaki 19 adet ailenin seçilerek bir sonraki generasyona aktarılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Bornova ecological conditions in experimental fields of Ege University Faculty of Agriculture, Field Crops Department, in 2011 growing season and parents and F3 families of Aydın 110 x Kahve-95 cross were planted in augmented experimental design. The aim of this study is to develop fiber colour lines and to understand inheritance of the fiber colour traits. In this study, 108 families of Aydın 110 x Kahve-95 F3 generation were measured in some agronomic traits. In this research, ( plant height (cm.), number of sympodial branches (ones), the number of the bolls blossemed per plant (ones), the number of the bolls not blossemed (ones), cotton yield per plant (gr.), weight of cotton seed(gr.), cotton fiber weight per boll (gr.), ginning percentage(%)) were examined. In addition of those agronomic traits, fiber color parameters have also been identified.According to the analysis results, it is assessed that families of 3, 16, 19, 26, 29, 39, 57, 60, 73, 74, 81, 88, 93, 98, 104, 114, 115, 116 and 117 (at least five of the traits are found improved when compared to the previous generation.) are showed promising results of agronomical traits. In addition, as all the plants have colorful fiber and variated widely by fiber colour spectrum; it is concluded that the 19 families belonging F3 generation could be useful in order to provide better fiber color variety in following generations.