Gökova iç körfezi'nde kaybolan küçük ölçekli av araçlarının yaptığı hayalet avcılık üzerine araştırmalar
Research on ghost fishing caused by lost small-scale fishing gears in inner part of Gökova bay
  1. Tez No: 307515
  2. Yazar: ANIL GÜLŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hayalet avcılık deniz ve iç sularda kaybolan ya da terk edilen av araçlarının fonksiyonlarını devam ettirerek, insan kontrolü olmaksızın sucul organizmalar üzerinde neden oldukları ölümlerdir.Bu çalışmada, Gökova İç Körfezde kaybedilen av aracı miktarı ve kaybolma nedenlerinin yanında kaybolduktan sonraki avcılık durumları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla bölgedeki iki balıkçı kooperatifi ile anket çalışması yapılmıştır. Ayrıca, balıkçılarla belirlenen ve dalış limitlerine uygun olarak seçilen istasyonlara uzatma ağı ve balık sepetleri yerleştirilmiştir. İstasyonlara düzenli dalışlar yapılarak av araçlarına yakalanan türler ve meydana gelen değişiklikler izlenmiştir, bunun yanında, belirlenen 10 bölgede dalışlar yapılarak kayıp av aracı tespiti yapılmıştır. Gökova İç Körfezi'nde balıkçılarla yapılan görüşmeler sonucunda 2010 yılında yaklaşık 11,4 km uzatma ağının çeşitli nedenlerle kaybedildiği, kullanılan paragat takımlarının ise 2010 yılı içerisinde yaklaşık %25'inin (~ 44 km) kaybedildiği belirlenmiştir. Denemede kullanılan ağların av verimi zamana göre azalma göstermiştir. Dalış gözlemleri sonucunda ağların iki aydan sonra avcılık faaliyetleri sona ermiştir. Ağların yükseklikleri ise yaklaşık üç ayda %50 oranında azalmıştır. Sepet denemelerinde ise 23. günden sonra dalışlarda balık gözlenmemiştir. 10 bölgede gerçekleştirilen dalış gözlemlerinde ise özellikle kayalık bölgelerde av aracı kaybının yoğun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ghost fishing is deaths of aquatic organisms, caused from lost or derelict fishing gears that maintaining the functions without human control.In this study, not only the reasons and amounts of lost fishing gears in Gökova inner bay, but also the fishery situations of them after lost were investigated. Questionnaires were applied with two fishery cooperatives. According to diving limits, trammel nets and fish pots were also set to stations where were determined by commercial fishermen. While the species which caught by fishing gears and the changes were observed by scuba diving regularly, lost fishing gears were searched in related 10 stations. According to conversations with commercial fishermen, 11.4 km gill nets and trammel nets and 25% of the longlines (~44 km) were lost. The efficiency of trammel nets that were used in study decreased depending by time. According to diving observations, the fisheries of the trammel nets were ended after two months. The heights of the trammel nets were decreased approximately 50% in three months. Fisheries of pots were stopped after 23 days. Observations in 10 stations, showed that fishing gear lost were occurred intensively on rocky areas.