Yaşlı hastaların tedavi sürecini destekleyici giyim ürünü geliştirilmesi
Development of garment supporting treatment process for the elderly
- Tez No: 307517
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYNET ÖNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gelişen teknoloji, iyileştirilen sağlık ve eğitim hizmetleri gibi etkenler sebebi ile insan ömrü uzamakta ve dünyada yaşlı birey sayısı artmaktadır. Bu sebeple, yaşlı bireylerin sorunları ve ihtiyaçları her geçen gün daha çok önem kazanmaktadır. Bu çalışma ile 65 yaş ve üzeri bireylere yönelik hasta giysileri tasarlanması, bu giysilerin yaşlı bireylerin ihtiyaçları ve gerekli tasarım özellikleri açısından ele alınması amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda, doktorların katılımıyla 65 yaş ve üzeri bireyler için hasta giysilerinden fonksiyonellik ve tasarım özellikleri açısından beklentilerin, mevcut giysilerin eksikliklerinin belirlenmesi için anket çalışması uygulanmıştır.Anket uygulamasından elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiş, bu veriler ışığında 65 yaş ve üzeri hastalara yönelik olarak hem birçok birimde kullanılabilecek genel modeller hem de üroloji bölümüne yönelik özel giysi tasarımları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in technology, improvements in health and education, etc. result in longer life span. Therefore, elderly population is growing universally and their problems and needs are becoming more important. The aim of this study is to develop patient gowns for people aged 65 or above and discuss the gowns? properties in terms of the needs of the elderly and necessary design properties.For this purpose, a survey was applied to doctors for determining the the expectations from patient gowns in terms of functionality and design properties and identifying the flaws of the current patient gowns.The data obtained from surveys were evaluated statistically. In the scope of the data, models that can be used commonly within various units in hospital and models that are particular for urology patients were designed for people aged 65 or above.