Ordu ilinde yayılış gösteren Castanea sativa Mill. (Fagaceae) yapraklarında yüksekliğe bağlı yaprak azot ve fosfor rezorbsiyonu
Nitrogen and phosphorous resorption in leaves of Castanea sativa Mill. (Fagaceae) distrubed along an elevational gradient in Ordu
- Tez No: 307527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA BAYRAK ÖZBUCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Ordu İlinin çeşitli yüksekliklerinden toplanan Castanea sativa Mill. (Fagaceae) türünün yaprak örneklerinin yükseltiye ve gelişme periyoduna bağlı olarak doğal ve tahrip olmuş alanlar ile bu alanlardaki ağaçların alt ile üst dallarındaki N ve P dinamikleri, yaprak rezorbsiyon verimlilik, yeterlilik, spesifik yaprak alanı (SLA) değerleri ve toprak özellikleri incelenmiştir.Yapılan toprak analiz sonuçlarına göre C. sativa topraklarında killi, asidik, tuzsuz, organik maddece zengin, düşük fosfor içeriği ve normal %N içeriği özellikleri belirlenmiştir.İncelemeler sonucunda C. sativa yapraklarının N ve P içeriklerinin, N ve P verimliliği ile yeterliliği, spesifik yaprak alanı (SLA) değerlerinin gelişme periyoduna, lokaliteye, doğal ve tahrip olmuş alanlara ve ağaçların alt ve üst dallarına göre değiştiği tespit edilmiştir. Bu türün N, P içerikleri, N ve P verimliliği ile yeterliliği değerlerinde yükseltiye, gelişme periyoduna, alt ve üst dallara göre istatistiksel açıdan önemli farklılıklar bulundu.N içeriği değerleri gelişme periyoduna göre tahrip olmuş alan ile ağaçların alt ve üst dallarında önemlilik gösterirken, doğal alanlarda önemsiz olarak belirlenmiştir. Bununla beraber, lokalitelere göre N içeriğinde tahrip olmuş alanda, alt ve üst dallarda istatistikî açıdan önemli farklılıklar bulunmuştur. P içeriği değerleri gelişme periyoduna göre doğal ve tahrip olmuş alanlarda, ağaçların alt ve üst dallarında önemlilik gösterirken, yükseltilere göre önemsiz bulunmuştur.N ve P verimliliği ile yeterliliği değerleri diğer yaprak döken türlere göre oldukça yüksek bulunmuştur. Bu sonuç C. sativa'nın N ve P'u etkili bir biçimde kullandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, N, P dynamics, leaf resorption efficiency and proficiency, specific leaf area (SLA) values and soil features of Castanea sativa collected from Ordu along an elevational gradient and season were investigated in natured and damaged areas and upper and bottom branches of trees.According to the results of soil analysis in C. sativa soils were observed clay, asidic, salt-free, rich in organic matter, low phosphorus content and normal % N content properties.As a consequence of analysis, N, P contents, leaf resorption efficiency and proficiency, specific leaf area (SLA) values of leaves of Castanea sativa were changed to seasons, localities, natured and dameged areas and upper and bottom leaves. In N, P contents, leaf resorption efficiency and proficiency values of this species were found statistically significant differences in terms of to elevations, season, upper and bottom leaves.There were significant in N contents according to season, dameged areas, upper and bottom leaves, while nonsignificantly differences were found to natured areas. However, there was found significant differences in terms of N contents according to dameged areas, upper and bottom leaves. It was found significant in P contents according to season, natured and dameged areas, upper and bottom leaves while nonsignificantly differences were found to elevations.N, P resorption efficiency and proficiency values were high as compared to the deciduous species. This result indicates C. sativa effectively resorbed N and P.