Fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkisinde bakteri aşılamasının azot fiksasyonuna ve bitkinin kök ve toprak üstü organlarına etkisi.
Bean (Phaseolus vulgaris L.) nitrogen fixation of inoculation in plant and soil and plant stem above effects organ
- Tez No: 307526
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, fasulye bitkisinde bakteri aşılamasının azot fiksasyonuna ve bitkinin kök ve toprak üstü organlarına etkisi araştırılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre, beş farklı fasulye çeşidinin (göynük98, nazıkız, balkız, gina, judia) iki bakteri aşılaması (aşılı ve aşısız), iki sterilizasyon koşulu (sterilize edilmiş ve sterilize edilmemiş) ve 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Fasulye çeşidi olarak beş farklı çeşit kullanılmış ve Ankara Toprak ve Gübre Araştırma Enstitüsünden temin edilen Rhizobium phaseoli karışık peat kültürü aşılama materyali olarak kullanılmıştır.Denemede, bitki boyu, bitki başına salkım sayısı, boğum sayısı, yaprak sayısı, kök uzunluğu, kuru gövde ağırlığı, kuru kök ağırlığı, nodül sayısı, nodül ağırlığı, toprak üstü % N içeriği, kökte % N içeriği, nodülde % N içeriği gibi karakterler incelenmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, çeşitlerin; bitki boyuna, kök uzunluğuna, kuru gövde ağırlığına, kuru kök ağırlığına, bitkide nodül sayısına ve bitkide nodül ağırlığına etkileri istatistiksel olarak önemli çıkmıştır. Öte yandan yine çeşitlerin bitki başına salkım sayısına, bitkide boğum sayısına, bitkide yaprak sayısına, gövde %N oranına, kök %N oranına ve nodül %N oranına etkisi ise önemli çıkmamıştır. Bakteri aşılamasının; kuru kök ağırlığına etkisi istatistiksel olarak önemli çıktığı halde, diğer gözlemlere etkisi önemli çıkmamıştır. Toprakların sterilizasyon koşullarının; bitkide boğum sayısına, nodül ağırlığına etkisi istatistiksel olarak önemli çıktığı halde, diğer gözlemlere etkisinin önemli çıkmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the inoculation of bean plants and plant roots and soil nitrogen over fixation organs were investigated. Trial was established according to randomized blocks experimental design and as five different beans (göynük, nazıkız, balkız, gina, judia), two bacteria vaccination (vaccinated and unvaccinated), two sterilization conditions (sterilized and unsterilized), and a 3 repetitive. Used five different kinds of bean variety and Ankara Soil and Fertilizer Research Institute peat obtained from a mixed culture of Rhizobium phaseoli were used as grafting material. In the experiment, plant height, plants per cluster number, node number, leaf number, stem length, dry body weight, root dry weight, nodule number, nodule weight, the soil above% N content, root in the% N content, nodule% N content, characters such as investigated. According to research, varieties, plant height, stem length, stem dry weight, root dry weight, number of nodules per plant and nodule weight per plant increased to a statistically significant effect. The other hand, the number of clusters per plant varieties, the number of nodes per plant, number of leaves per plant, shoot% N rate, root and nodule% N% N rate effect on the rate of the patients were not important. Inoculation of the dry weight of roots that go into effect as statistically significant, the effect of other important observations, not out. Sterilization of soil conditions, the number of nodes per plant, nodule weight was up a statistically significant effect in this case, the effects of other important observations have not quit.