Prostat kanserli ve benign prostat hiperplazili hastalarda TGF ß polimorfizminin değerlendirilmesi
Evaluation of TGF ß gene polymorphism in prostate cancer and benign prostatic hyperplasia patients
- Tez No: 307568
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ASLAN KOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Prostat adenokarsinomu erkeklerde en sık görülen kanser türüdür ve kanser ölümlerinde 2. sıradadır. Prostat kanseri (PCa) tipik olarak 50 yaş üstü erkeklerin hastalığıdır. Benign prostat hiperplazisi (BPH) ise prostatik stromal ve epitelyal hücrelerde, periüretral bölgede oldukça iyi sınırlı büyük nodüllerin oluşumu ile sonuçlanan hiperplazi ile karakterizedir.Büyüme faktörlerinden biri olan TGF ß'nın tüm izoformları prostatta üretilirken TGF ß1'in üretimi en yüksek seviyededir. TGF ß 1 geni polimorfizmleri arasında farklı kanserlerle ilişkili olduğu düşünülen C-509T polimorfizmi en çok çalışılan polimorfizmlerden biridir.Çalışmamızda, PCa'lı ve BPH'lı hastalarda TGF ß1 C-509T polimorfizmini araştırmayı amaçladık. Yaşları 46 ile 85 arasında değişen 20 PCa'lı ve 35 BPH'lı hastanın doku ve kan örnekleri toplanarak, PCR-RFLP tekniği ile değerlendirildi.Çalışmamızın sonucunda her iki grup hastanın dokularında ve kanlarında belirlenen genotiple yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Her grup içerisinde doku ve kan örnekleri arasında polimorfizm açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir (p>0,05). Son olarak polimorfik genotip PCa ile BPH grupları arasında da anlamlı bir fark ortaya koymamıştır (p>0,05).Elde edilen sonuçlar TGF ß1 C-509T polimorfizminin prostat dokusunda BPH ve kanser oluşumu ile bir ilgisinin olmadığını dolayısıyla bu hastalıkların ortaya çıkmasında farklı etkenlerin rol oynadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Adenocarcinoma of the prostate is the most common form of cancer in men and the second leading cause of cancer death. Cancer of the prostate (PCa) is typically a disease of men over age 50. Benign prostatic hyperplasia (BPH) is characterized by hyperplasia of prostatic stromal and epithelial cells, resulting in the formation of large, fairly discrete nodules in the periurethral region of the prostate.All isoforms of TGF ß are expressed in prostate cells, but TGF ß1 is expressed at the highest level. One of the most studied TGF ß1 gene polymorphism is C-509T polymorphism which is associated with various types of cancer.We aimed to investigate TGF ß1 C-509T polymorphism in PCa and BPH patients. Prostatic and blood tissues of 20 PCa and 35 BPH patients aging 46 to 85, were taken and evaluated via PCR-RFLP technique.There is no statistically significant difference was found related to age of patients of polymorphic genotype (p>0,05). When normal and polymorphic phenotypes evaluated no statistical difference was found between blood and tissue samples within groups (p>0,05). There was no statistical difference of C-509T polymorphism between PCa and BPH patients (p>0,05).The results suggest that TGF ß1 C-509T polymorphism of prostate tissue is not associated with BPH or occurrence of cancer. So there may be different causes for the emergence of PCa and BPH.