Benign prostat hiperplazisi ve prostat kanseri olan hastalarda serum periostin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparisons of serum periostin levels in patients with benign prostate hyperplasia and prostate cancer
  1. Tez No: 480109
  2. Yazar: OĞUZHAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. CANAN TOPÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Prostat kanseri tüm dünyada erkeklerde en sık görülen kanserlerdendir. Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) alt üriner sistem yakınmalarının en sık nedenidir. Prostat kanseri taramasında yaygın olarak Prostat spesifik antijen (PSA) kullanılmaktadır. Benign Prostat Hiperplazisi ile Prostat kanseri ayrımında altın standart yöntem trans rektal ultrasonografi (TRUS) eşliğinde yapılan biyopsidir. Serum (PSA) değeri ve ürolojik muayene bulgularına göre riskli olanlara biyopsi yapılmaktadır. Biyopsi sonuçlarına göre yalnız %20-40 hasta Prostat kanseri tanısı almaktadır. Bu çalışmada gereksiz biyopsi yapılmasını azaltmak için serum Periostin düzeylerinin prostat kanseri tanısında kullanılabilirliğinin araştırılması hedeflenmiştir. Kontrol, Benign Prostat Hiperplazi ve Prostat kanseri olmak üzere üç grupta serum total PSA, serum serbest PSA ve serum Periostin düzeyleri ölçülmüştür. Ayrıca % serbest PSA, PSA dansitesi, prostat volümü ve prostat kanseri olan hastaların Gleason skoru değerlendirilmiştir. Serum Periostin düzeyi BPH grubunda Prostat kanseri grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Bu yüksekliğin prostat büyümesinde etkin olan, fibroblast artışına neden olan ve aynı zamanda Periostin üretimini düzenleyen TGF-β'ya bağlı olabileceği düşünülmüştür. Serum Periostin düzeyinin daha geniş hasta gruplarında, standardize edilmiş ticari kitler kullanılarak değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the one of the most frequent type of cancers in males. Benign Prostate Hyperplasia is the mostly seen complaint of lower urinary tract. Prostate specific antigen (PSA) is widely used in prostate cancer screening. Trans rectal ultrasound (TRUS) guided biopsy is the gold standard method for differentiating Benign Prostate Hyperplasia (BPH) and Prostate cancer. Biopsy is performed in patients by evaluating risks with serum PSA value and urological examination findings. According to the results of the biopsies, only 20-40% of patients were diagnosed as prostate cancer. In this study, availability of serum periostin levels to diagnose of prostate cancer for the reason of decreasing the frequency of unnecessary biopsies is aimed. Serum total PSA, serum free PSA and serum Periostin levels were measured in control, Benign Prostate Hyperplasia and Prostate cancer groups. Moreover, % free PSA, PSA density, prostate volume and gleason scores in patients with prostate cancer were also evaluated. Serum periostin levels of BPH group had significantly higher than prostate cancer group. It is thought that, this elevation is due to TGF-B, which has the role of prostate enlargement, causes fibroblast and organizes periostin productions. It is concluded that, serum periostin levels should evaluated in larger populations via standardized-commercial kits