Maksiller 1. küçük azı dişlerin aktif distalizasyonları ve fizyolojik sürüklenmeleri sonrasında oluşan kök yüzey değişikliklerinin incelenmesi
Investigation of first premolars root surface alteration after active distalization and physiological drift
- Tez No: 307576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı; maksiller molar distalizasyonu sırasında aktif kuvvet kolu ilavesi ile distalize edilen ve karşıt tarafta distale sürüklenen olan birinci premolar dişlerde kök yüzey değişikliklerinin değerlendirilmesidir.Bu çalışma grubu Angle sınıf ll maloklüzyona ve şiddetli çapraşıklığa sahip, üst çenede çift taraflı premolar çekimi endikasyonu olan 20 bireyden elde edilen 40 dişten oluşmaktadır. Modifiye kemik destekli pendulum apareyi kullanılmış ve tek tarafta birinci premolar dişi distalize etmek üzere kuvvet kolu ilave edilmiştir. Karşıt taraftaki birinci premolar diş transseptal fibrillerin etkisi ile distal yönde sürüklenmeye brakılmıştır. Birinci premolar dişe kuvvet uygulanan taraf Kuvvet Grubu (FG), diğer taraf ise Drift Grubu (DG) olarak isimlendirilmiştir. Distalizasyon öncesi ve sonrası alınan sefalometrik radyografiler ve üç boyutlu dijital modeller diş hareketinin belirlenmesi amacı ile değerlendirilmiştir. Deneysel diş hareketinin tamamlanmasının ardından dişler çekilmiş ve diş kök yüzeyleri MikroBT (Sky Scan 1172, Belgium) ve direk hacimsel analiz yapmak amacı ile geliştirilen bilgisayar programı (CHull2D) ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess of rooth surface alterations of maxillary first premolars that is distalizated by a force arm and in controlateral side drifted distally during maxillar molar distalization.The study group comprised 40 teeth of 20 with Angle Class II malocclusion and severe crowding that had definite bilateral maxillary premolar extraction indication. Modified bone anchored pendulum appliance was used and a unilateral force arm was added to move maxillary first premolar distally. Controlateral first premolar was left to drift distally with the help of transceptal fibers. The side that force was applied to first premolar was named as Force Group (FG) and other side Drift Group (DG). Before and after distalization period lateral cephalometric radyographies and three dimensional digital casts were obtained and evaluated. After experimental tooth movement completed both first premolars were extracted and and the root surface analysis was performed by MicroCT (Sky Scan 1172, Belgium) and by a software specially designed (CHull2D) for direct volumetric analysis.