İskeletsel Sınıf III vakalarda yüz maskesi ve kemik destekli intermaksiller elastik kullanımının kranyofasiyal yapılar üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
effects of face mask and skeletal anchorage therapy with intermaxillary elastics in skeletal Class III patients on craniofacial structures
  1. Tez No: 307575
  2. Yazar: CAHİDE AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN ESENLİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, prepubertal dönemdeki maksiller retrognatiye sahip iskeletsel Sınıf III anomalili bireylerde yüz maskesi (YM) ve iskeletsel ankraj ile intermaksiller elastik kullanımı (İA) sonucu elde edilen iskeletsel ve dental etkileri karşılaştırmaktır.Araştırmaya dahil edilen maksiller retrognatili 50 iskeletsel Sınıf III anomalili hasta, 25 bireyden oluşan iki gruba ayrıldı. Yüz maskesi (yaş ortalaması 11.21±1.32 yıl; 13kız-12erkek) hareketli bir aparey yardımıyla 400 gr olarak uygulandı. İskeletsel ankraj olgularında (yaş ortalaması 11.75 ? 1.23; 13 kız-12 erkek) mandibular kanin ve lateral kesici diş arasına miniplak, maksiller ikinci premolar ve birinci molar dişler arasına mini implant (1,6×10 mm) yerleştirildi. Üstte hareketli bir plak takıldı ve mini plak ile mini implant arasına 200'er gr Sınıf III elastik uygulandı. YM grubunda tedavi süresi 0.52 ? 0.29 ay, İA grubunda ise 0.76 ? 0.09 aydır. Her iki gruptan da tedavi başında ve sonunda sefalometrik filmler alındı. Sefalometrik ölçümlerde grup içi değişimlerin değerlendirilmesinde eşleştirilmiş t testi, gruplar arası farkların değerlendirilmesinde ise Student's t testi kullanıldı.Bütün hastalarda anterior çapraz kapanış ve yumuşak doku profili düzelmiştir. Tedavi sonunda her iki grupta da SNA°, ANB°, A-y, 1-NA (mm, (°)), SnGoGn°, Co-A, CoGn, A-Nperp değerlerinde istatistiksel olarak önemli ölçüde artış gözlenirken, SNB° ve FH?N-Pg değerlerinde önemli ölçüde azalma görülmüştür. Bu parametrelerdeki değişimler her iki grupta da istatistiksel olarak benzerdir. 1-NB (mm, (°)) değerinde YM grubunda istatistiksel olarak anlamlı miktarda azalma görülürken, İA grubunda anlamlı miktarda artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the skeletal and dental influences resulting from the use of face mask (FM) and skeletal anchorage (SA) with inter maxillary elastics in individuals having skeletal Class III anomaly with retrognathic maxilla in the pre-pubertal period.50 patients with skeletal Class lll malocclusion and maxillary deficiency, included to study as divided 2 groups. Face mask (mean age 11.21 ? 1.32; 13female-12male) applied by a bite plate, with force of 400 gr for each side. Mini implants (1,6×10 mm) were inserted between maxillary second premolar and first molar. Mini plates were placed between mandibular lateral incisor and canine. A bite plate inserted in the upper arch and Class lll elastics applied with force of 200 gr between mini plate and mini implant. Treatment duration of FM was 0.52 ? 0.09 month and SA was 0.76 ? 0.09 month. Lateral cephalograms were taken at the beginning and end of the treatment in both 2 groups. In cephalometric measurements,t test performed for comparison of changes between 2 groups, for differences inter groups was performed by Student?s t test.The crossbite and concave soft tissue profile were corrected in all cases. At the end of the treatment statistically significant increase of SNA°, ANB°, A-y, 1-NA (mm, (°)), SnGoGn°, Co-A, CoGn, A-Nperp appraisals and reduction of SNB°, FH?N-Pg appraisals were observed in both groups. Changes in these parameters were statistically similar for both groups. Statistically significant reduction in the FM group and increase in SA group were observed in 1-NB (mm, (°)) appraisal.