Açık kapanış tedavisinde zigomatik ankıraj ile üst molar dişlerinin intruzyonunun dentofasiyal etkilerinin değerlendirilmesi
Dentofacial effects of maxillary molar intrusion with zygomatic anchorage in the treatment of open bite malocclusion
- Tez No: 437587
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ön açık kapanış tedavisinde zigomatik ankıraj ile üst molar dişlerinin intruzyonunun dentofasiyal etkilerinin incelenmesidir. Materyal ve Yöntem: Bu çalışmaya dahil edilen 20 bireyin 15' i kadın, 5' i erkek olup tedavi öncesi kronolojik yaş ortalaması 19,28±2,65 yıldır. Çalışmaya katılan bireylerde posterior segmentin intruzyonu için birinci, ikinci küçük azı ve büyük azı dişlerine bantlı Hyrax apareyi yapıldı. Üst çenenin zigomatik çıkıntı bölgesine titanyum mini plaklar yerleştirildi. Bu plaklardan elastomerik modüller kullanılarak aktif“tie back”lerle her bir posterior segmente 400 gr intruzyon kuvveti uygulandı. Maksiller posterior dişlerin intrüzyonu öncesinde ve intrüzyon sonrasında lateral sefalometrik filmler üzerinde dentofasiyal değişimler değerlendirildi. Bulgular: Üst birinci büyük azı dişlerinde ortalama 3,37 mm intrüzyon izlendi. Overbite değerinde 3,6 mm artış bulundu. Mandibular düzlem açısında (SN/GoGn) 2,22 derece azalmayla birlikte ön yüz yüksekliğinde 1,54 mm azalma tespit edildi. Sonuç: Zigomatik ankıraj uygulaması ile molar dişlerde meydan gelen intrüzyonu ile alt çenenin öne ve yukarı rotasyonu sonucu overbite değerinde artış elde edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the dentofacial effects of intrusion of maxillary molars with zygomatic anchorage in the treatment of open bite malocclusion. Material and Methods: Fifteen female and 5 male subjects, average chronological age 19.28±2.65 years, were included in this study. In all subjects a Hyrax appliance, banded to first and second premolars and molars, was used for intrusion of the posterior segments. Titanium mini plates were fixed to the zygomatic process of the maxilla. An intrusion force of 400 g with active tie-backs was applied to each posterior segment from the zygomatic plates. Dentofacial changes were evaluated on the lateral cephalometric films obtained at the beginning and at the end of intrusion of maxillary posterior teeth. Results: The average intrusion of maxillary first molars was 3.37 mm. An increase of overbite of 3.6 mm was obtained. A decrease of the lower anterior face height of 2.05 mm with decrease of the mandibular plane angle (SN/GoGn) of 2.22 degrees were observed. Conclusion: Anterior openbite was treated with anterior rotation of the mandible as a result of intrusion of maxillary posterior teeth using zygomatic anchorage.