İç mekanda mekan problemleriyle birlikte yeni plastik arayışlar
  1. Tez No: 30758
  2. Yazar: REFA EMRALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. O. METE DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İç Mekânda Mekân Problemleriyle Birlikte Yeni Plastik Arayışlar" konulu çalışmada heykel sanatı mekân kavramıyla birlikte araştırılmıştır. Heykel-mekân ilişkisi açıklanmadan önce mekân, mimari açıdan incelenmiştir. Dış ve iç mekân tanımlamaları, mekânın plastik özellikleri, bileşenlerinin katkıları... gibi tanımlamalar yapılmıştır. Sonraki bölümde heykel sanatı tarihinden tipik örnekler seçilip, mekân anlayışları incelenmiştir. Bu çalışmada I. ve II. bölümlerde konuya paralel olarak teorik alt yapı oluşturulmuş, daha sonra heykeller anlatılmıştır. Çalışmalar için idealize edilmiş bir galeri mekânı varsayılmış, bu mekân içinde mekân-heykel problemleri çerçevesinde heykeller tasarlanmıştır. Malzeme olarak; ağaç, taş, metal, ders, post, ip kullanılmış, bunlar minimalist anlayışla mekânın fiziksel ve plastik yapısı gözetilerek düzenlenmiştir. Çalışmalarda mekânın tümü -duvar, taban, tavan- kullanılmış yeni mekân düzenlemeleri denenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research entitled“New Plastic Alternatives in the Interior Settings and the Problems of Space”atternp to study sculpture and space in relation to each other. The first step to do this is to make an analysis of setting from an architectural basis. It is also important to define concepts such as exterior and interior setting; plastic characterization of the place and its combinations as related to the topic. The next step has been to exemplify certain aspects of planning a setting by coosing a number of sculptures in certain places. The first and the second chapters of this paper offer a theory in this regard and then the sculptures are defined in a related manner. For the works of art, an idealized gallery has been assumed, and in this hypothetical gallery the sculptures have been planned considering the problems of gallery. Materials such as wood, stone, metal, leather, fur and rope have been used, and these have been designed from the viewpoint of minimal art considering the physical and plastic structure of the gallery. For every one of the sculptures the whole gallery -the wall, the ceilling, the floor- has been used and new designs have been experimented on.