2. Meşrutiyet döneminde Türk kadın hareketi ile basın arasındaki ilişki
- Tez No: 30757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜMEÇ KARAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu günkü durumuna gelene kadar, toplumun geçirdiği evrime paralel olarak, Türk Kadını da bazı aşamalardan geçmiştir. İslâmiyet'in kabulünden sonra, başlangıçta özgür bir konuma sahip olan kadın daha sonra İran ve Bizans'ın etkisi ile bu özgürlüğünü ve toplum içindeki et kisini kaybetmeye başlamıştır. Osmanlı İmparatorluğu devlet yapısının temel taşlan çözülmeye başladığında, Türk toplumu azgelişmişlik ve eğitimsizlik içersine düşmüş, bu durumdan da en çok kadınlar etkilenmiştir. Tanzimat Fermanı ile başlayan yenileşme hareketleri, kadına eğitim konusunda sınırlı ve dolaylı da olsa, yeni olanaklar tanımıştır. Çağdaş eğitim ola nakları ve batıcılık hareketlerinin etkisi ile aydın kadın yazar ve gazeteciler ortaya çıkmıştır. Toplumun aristokrat çevresinden gelen bu kadın yazarlar daha çok kadın hakları ile ilgilenmişlerdir. Sonuçta yenileşme hareketlerinde görülen bu gelişme yetersiz kalmıştır. I. ve II. Meşrutiyet döneminde sınırlı ölçüde özgürlük sağlandıysa da, köklü bir değişim olmamıştır. Kurtuluş Savaşında, olumsuz koşul lara rağmen Türk Kadını önemli katkılarda bulunmuştur. Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal Atatürk, gerçekleştirdiği inkılâplarda kadın haklarına ve kadının statüsüne önem vermiş ve kadının batı toplumlannda görülen kimliğine kavuşması için gerekli hukukî ve sosyal temelleri atmıştır. Toplumun düşük eğitim düzeyi bu hakların yeterince kullanılmasına engel olmuşsa da, Cumhuriyet'in başlangıcından günümüze, kadın ve kadın haklan konusunda pek çok önemli adım atılmıştır. Kendisine tanınan bu yeni haklar ve eğitimle bilinçlenen kadın,“çalışan kadın”kim liği ile yeni bir nitelik kazanmıştır. Toplumsal sorunlara karşı sorumluluk duymaya başlayan kadın, kadın haklan konusundan başka, güncel, toplumsal sorunlarla ilgilenmeye başlamış ve bu alanda faaliyet göstermiştir. Böylelikle basın dünyasında yerini alan kadın, sosyal ve siyasî alanda geliştirdiği düşünceleri topluma duyurma çabasına girmiştir.^ Bu çalışmada, Türk Kadınının, toplumun yaşadığı değişime paralel olarak, bir değişim yaşadığı ve bu değişimin aşamaları içinde en önemli rolü eğitimin oy nadığı saptanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun sonunda ve Cumhuriyet'in başlangıcında kadın haklan konusu ile sınırlı kalan kadm yazar ve gazetecilerin çalışmaları, Cumhuriyet'in ilerleyen yıllarında toplumun yaşadığı sosyal, ekonomik ve politik sorunlara karşı sorumlulukla yaklaşmaya başlamıştır. Sosyo-ekonomik düzeyi yüksek ailelerden gelmeleri ve iyi bir eğitim almış olmaları ortak özellikleri olan aydm Türk kadm yazar ve gazetecileri, gazeteciliğin geniş yelpazesinde mu habirlikten başyazarlığa kadar çeşitli dallarda uzmanlaşmışlardır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The Turkish Woman passed through various stages parallel to the evolu tion of the society. After the conversion to Islam, especially under Byzantine and Persian influ ence, the Turkish Woman began to lose her previously free and effective position within the community. In the years of decline of the Ottoman Empire the majority of the Turkish society was underdeveloped and uneducated. The modernization movement which had begun with the declaration of the Tanzimat reforms (1839) gave women, although indirectly, limited opportunity for education. Due to contemporary education methods and instruments and to the westernization movements intellectual female writers and columnists began to arise. Being a member of the aristocratic circle of the society, these women were almost involved in the subject insufficiently. Although limited freedom was pro vided in the First and Second Constitutional Governments, no fundamental changes could be made. Despite of the bad conditions the Turkish Woman con tributed very much to the War of Independance (1919-1923). After the Turkish Republic had been founded, Mustafa Kemal Atatürk established the necessary so cial and juridical basis for the Turkish Women to reach the social standing of the women in developed western countries. However, the low educational level of the society made it difiucult for women to make use of the new rights. In spite of this fact, a lot of milestones related to women and woman rights were put in the years of tiie early Republic. The Turkish Woman, becoming conscious by education of her new rights got the new characteristic of a“working woman”. Now, feeling her self responsible for social problems, she paid attention to these problems and began to play an active role in this field. As a result, the woman, getting a firm position in the world of press, began to announce her ideas on social and political matters to the public. In this research, it has been concluded that the status of the Turkish Woman changed parallel to the evolution of the society and that education played the most important role in this changes. Female writers and columnists, who focused only onIV woman rights during the last years of the Ottoman Empire and the first years of the Turkish Republic, began to get involved in social, economic and political problems after the first years of the Republic. The common attribute of the intellectual female Turkish writers and columnists, who specialized in various fields of the press such as writer and chief editor, was that their families were from the society's upper class and that they were all well-educated.