İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci'nin tiyatroları üzerine bir inceleme
A study on the plays of İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci
  1. Tez No: 307628
  2. Yazar: KORAY ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR ODACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci'nin Tiyatroları Üzerine Bir İnceleme? adını taşıyan bu tezde, Sekizinci'nin toplam elli dört eseri incelenmiş ve bu eserler üzerinden İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci'nin oyun yazarlığının temel nitelikleri ve Türk tiyatrosu içerisindeki konumu tespit edilmeye çalışılmıştır.Tez, Batı Tesirinde Gelişen Türk Komedyasına Genel Bir Bakış başlıklı giriş bölümünden sonra dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Sekizinci'nin yaşamına, İkinci bölümde tiyatro yazarlığına, üçüncü bölümde Sekizinci'nin oyunlarının türlere göre incelenmesine ve son bölümde oyunların yapısal olarak incelenmesine yer verilmiştir.İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci, yazdığı, uyarladığı, sahnelediği oyunlarla Batı etkisinde gelişen Türk komedisinin önemli kalemlerindendir. Yazar, II. Meşrutiyet döneminde kaleme aldığı çoğu dönemin süreli yayınlarında yayımlanmış tek perdelik eserleri ile halkın gülme ihtiyacını karşılama amacındadır. Bu dönemden vefatına dek tiyatro ile iç içe olmuş Sekizinci'nin oyunları Darülbedayi ve Halkevleri başta olmak üzere pek çok tiyatro topluluğu tarafından sahnelenmiştir. İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci tamamen millîleştirerek ortaya koyduğu oyunları ile uyarlama geleneği içerisinde önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the thesis, with the title ?A Study on the Plays of İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci?, fifty-four of his works are analysed. And in the light of these works, İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci?s basic characteristics of playwrightship and his place in Turkish drama are tried to be determined.Apart from the introduction part, called An Overview of the Turkish Comedy Under the Influence of the Western Drama, the thesis contains four chapters. The first chapter is about Sekizinci?s life, the second chapter is about his playwriting. In the third chapter, there is an analyse of the genres of his plays. The structure of the plays is analysed in the last chapter.İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci is one of the important playwrights of the devoloping period of turkish drama under the influence of the west, with the plays he wrote, adapted and presented. His aim is to make the audience laugh with most of his Works he wrote during the Second Constitutional Monarchy Period (II. Meşrutiyet Dönemi). From this time to his death all of his plays were staged by many other theatre groups in particular to Darülbedayi (The State Conservatoire) and Halkevleri (Community Centres). In the tradition of adaptation Sekizinci has a unique place with his fully nationalized adapted plays.