İzmit Körfezi savunma yapıları bağlamında Gebze, Eskihisar kalesi
Gebze Eskihisar fortress in the context of byzantine period defence structures of gulf of İzmit
- Tez No: 307629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. V. MACİT TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Tez konumuzu oluşturan Gebze, Eskihisar Kalesi, Bizans dönemindeki adı Niketiaton olduğu düşünülen Eskihisar Köyünde yer almaktadır. Tez kapsamında, Niketiaton'un yeri, kalenin tarihi ve mimari özellikleri tartışılmıştır. Bizans dönemi savunma yapıları arasında planı, konut ve bacalı ocak gibi mimari elemanları ile benzeri bulunmayan, iç kale, Bizans mimarisinde yaygın olarak kullanılan malzeme-teknik ve bezeme özelliklerine sahiptir. Kuzeybatı Anadolu'da yer alan diğer savunma yapıları ile yaptığımız karşılaştırmalar sonucunda iç kalenin 13. yüzyıla tarihlenebileceğini önermekteyiz. Sonraki bir tarihte eklenen dış kale, bölgenin tarihsel arka planı göz önüne alındığında, İstanbul'un yeniden Bizans hakimiyetine geçtiği 13. yüzyıl sonuna tarihlendirilebilir. Bizans savunma yapıları üzerine yapılan araştırmaların kısıtlı olması, araştırmamız için yeterli karşılaştırma verilerinin bulunmamasına neden olmuştur. Özellikle kuzeybatı Anadolu'da, Malazgirt Savaşı ile İstanbul'un fethi arasındaki dönemde inşa edilmiş, savunma yapılarının, detaylı olarak araştırılmasının, Bizans ve Osmanlı tarihi ve mimarlığı açısından önemli veriler sunacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
The subject of our Thesis is Gebze Eskihisar Fortress located in Eskihisar Village which the name in the Byzantine period has been accepted as Niketiaton. Scope of thesis is discussion of Niketiaton?s location, history of fortress and architectural features. Inner fortress with it?s plan, dwelling house and fire place is unique among Byzantine period defense structures, and it?s material-technic and decoration is common in Byzantine architecture. As a result of comparisons with other defence structures located in northwestern Anatolia, we recommend the date of 13th century for inner fortress. The outer fortress which added at a later date with considering of region's historical background can be dated to the end of 13th century. The lack of researchs on byzantine defense structures has caused to the absence of sufficient comperable data to our research. A detailed investigation of the byzantine defense structures in the northwestern Anatolia especially built in the period between Battle of Manzikert and conquest of Istanbul can give significant data about history and architecture of byzantine and Ottoman period.