MPEG-4 standardında kodlanmış video verilerinin içerisinden video nesnelerinin elde edilmesi
Extraction of video objects from MPEG-4 encoded video data
- Tez No: 307649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞEN SUÇSUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son on beş yılda büyük gelişim gösteren sayısal video artık hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Sayısal videoların çeşitli ortamlarda bu kadar çok yaygınlaşmasındaki faktörlerin başında, video sıkıştırma yöntemleri gelmektedir. Sıkıştırma işlemi, sayısal videoların depolanmasında ve iletiminde önemli bir yere sahiptir. Günümüzde kullanılan en yaygın sıkıştırma yöntemlerinden biri MPEG-4 standardıdır. Sıkıştırılan sayısal videolar kolay ve daha az maliyetle depolanabilmektedirler. Büyük miktarda depolanan sayısal videolara erişim, bazı zorlukları beraberinde getirmektedir. Video dosyalarının etiketlenmesi temel anlamda arama yapmaya izin vermektedir. Fakat daha detaylı sonuçlara ulaşmak, video verilerinin içerisindeki önemli nesnelerin bulunması ve etiketlenmesi ile mümkün olabilmektedir. Bu tezin amacı, MPEG-4 standardında kodlanmış video verilerinin içerisinden video nesnelerini elde etmek ve bir veri kümesinde toplamaktır. Kullanıcı tarafından etiketlenen nesnelerin konumları indekslenmektedir. Bu yapı üzerinden videolar üzerinde sorgulama yapılması sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital video, which has been developed in a great way over fifteen years, has been used in our daily life. The primary factor causing all of these is video encoding techniques. Encoding process has a great impact on storing and transferring digital video. MPEG-4 standard is commonly used one among the encoding techniques. Videos which are encoded can cost less and stored easily. Some difficulties have been coming up with accessing digital videos that are stored in a large amount. Labeling video files lets fundamental searching. However, achieving more detailed results is only possible with acquiring significant objects and labeling them. The purpose of this thesis, extracting video objects from the video data which were encoded as MPEG-4 standards and collecting them into a data set. The positions of the objects which were labeled by the user are indexed. From this structure it is enabled to query the videos.