Değişik molekül ağırlıklı polimer çözeltilerinde gaz/sıvı kütle aktarımının araştırılması
Study of gas/liquid mass transfer in polymer solutions with different molecular werghts
- Tez No: 6688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi DESÎŞÎK MOLEKÜL A?IRLIKLI POLÎMER ÇÖZELTİLERİNDE GAZ/SIVI KÜTLE AKTARIMININ ARAŞTIRILMASI Selaheddin JUBRAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman:. Doç. Dr.Hüseyin O?UZ 1989, Sayfa: 74 Jüri: Prof,Dr.Türker GÜRKAN Doç. Dr. Hüseyin O?ÜZ- Doç. Dr. Rıdvan BERBER Bu araştırmada, polietilen glikol'ün (PEG) 1500'den 20000*e kadar değişen molekül ağırlıklı sulu Newtonian çözeltilerine oksijenin kütle aktarımı mekanik karıştarmalı bir kapta sabit sıcaklıkta (25 O ve değişik karıştırma hızlarında incelenmiş ve kütle aktarımını karak- terize eden sıvı tarafı hacimsel kütle aktarım katsayısı k, a dinamik polarografik oksijen elektrot yöntemiyle belirlenmiştir. Gaz saf oksijen olup karıştırmalı kaba üstten beslenmiştir (Yüzeyden havalandırma ya da“ ”surface aeration"). Karıştırma hızı ya da güç faktörü ve sıvı viskozi tesinin fonksiyonu olarak ölçülen k.a değerlerine polimerin molekül ağırlığının etkisi araştırılmıştır. Sıvı viskozitesini değiştirmek ama cıyla değişik molekül ağırlıklı polimerlerin değişik yüzdelerinde su daki çözeltileri hazırlanmıştır. Elde edilen deney verilerine literatür de kullanılan gaz/sıvı-kütle aktarımı yaklaşımları uygulanarak çoklu lineer regresyonla aşağıdaki boyutlu korelasyon önerilmiştir. kTa= 5,613.10 (F ) /M £ HA P P ANAHTAR KELİMELER: Polietilenglikol, Newtonian çözelti., sıvı tarafı hacimsel kütle aktarım katsayısı, dinamik polarogra fik oksijen elektrot yöntemi, yüzeyden havalandırma, karıştırma hızı, güç faktörü,gaz/sıvı kütle aktarım
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT Masters Thesis STUDY OF GAS/LIQUID MASS TRANSFER IN POLYMER SOLUTIONS WITH DIFFERENT MOLECULAR WEIGHTS Selaheddin JUBRAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Hüseyin O?UZ 1989, Page; 74 Jury : Prof.Dr.Türker GÜRKAN Assoc. Prof.Dr. Hüseyin OSUZ Assoc. Prof.Dr. Rıdvan BERBER In this research, oxygen mass transfer to the aqueous Newtonian solutions of polyethylene glicol with molecular weights varying from 1500 to 20000 was studied in a mechanically agitated vessel at constant temperature (25 C) and different stirring speeds and the volumetric liquid side mass transfer coefficient k.a was measured by a dynamic polarografic oxygen electrode method. The gas is pure oxygen and was introduced by surface aeration. The influence of the, molecular weight of the polymer to the ]ca-values measured as the function of the stirr ing speed or power factor and the liquid viscosity was studied. For this purpose the aqueous solutions of the polymers were prepared at different weight percents. By using gas/liquid concepts appearing in the literature, the experimentally measured Jca-values were corre lated and the following dirrensional correlation was suggested according to the multiple lineer regression: / M £" -2.64 ' °° ^a - 5,613.1Q-\f >°'620y / Mp^> KEY WORDS: Polyethylene glycol, Newtonian solution, volumetric liquid side mass transfer coefficient, dynamic polarografic oxygen electrode method, surface aeration, stirring speed, power factor, gas /liquid-concept, multiple lineer regression, diraersional correlation.