Kırklareli kent merkezi açık yeşil alanlarının nitelik ve nicelik açısından irdelenmesi
The study on quantity and quality of open urban green spaces in the center of Kırklareli province
- Tez No: 307672
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYZA ŞAT GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kentsel ortamlarda özellikle açık yeşil alanlar, ekolojik, ekonomik, fiziksel, toplumsal, estetik işlevleri ile kaliteli yaşam çevrelerinin oluşumunda önemli rol oynamaktadırlar. Bu yüzden kentsel ortamlarda yeşil alanların önemi gün geçtikçe artmaktadır. 2007 yılında Kırklareli Üniversitesinin kurulmasıyla birlikte hızlı bir kentleşme sürecine giren Kırklareli kent merkezinde yeşil alanlar açısından gereksinimler bu çalışma kapsamında tespit edilmiştir. Çalışma ile Kırklareli ili yeşil alanlarının alt yapısı oluşturulmak istenmiştir. Buna göre Türkiye standartlarında Kırklareli kenti yeşil alanları irdelenmiştir. Bu çalışmada öncelikle açık ve yeşil alanlara ait tanım ve standartlar belirlenmiş, Kırklareli kent merkezinin doğal ve kültürel özellikleri açıklanmıştır. Gözlem, yerinde tespit, analiz ve değerlendirme yöntemleri kullanılarak kent merkezinin açık ve yeşil alanları tespit edilmiştir. Kent merkezinin 12 mahalleye ayrıldığı belirlenmiş olup, mahalle bazında kentin mevcut açık yeşil alanları, nitelik ve nicelik açısından 11 kategoride irdelenmiştir. Bu kategoriler; açık yeşil park alanları, çocuk oyun alanları, resmi kurum bahçeleri, mezarlıklar, eğitim kurum bahçeleri, askeri alanlar, ağaçlandırma sahaları, spor alanları, dini tesis bahçeleri, kavşaklar-refüjler ve akarsu kenarı yeşil alanlarıdır. Çalışmanın sonucunda kent merkezinde 34 adet park alanı, 37 adet çocuk oyun alanı ve 19 adet spor alanı tespit edilmiştir. Türkiye standartlarına göre 1,5 m²/kişi olması gereken çocuk oyun alanı 0,1 m²/kişi, 2 m²/kişi olması gereken spor alanı da 1 m²/kişi olarak tespit edilmiştir. Kent bütününde kişi başına düşen aktif yeşil alan miktarının standartlara göre 10 m²/kişi olması gerekirken, 1,8 m²/kişi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Green spaces have big importance on creating qualified living environments in urban areas with their functions of ecological, economical, physical, social and esthetic. For this reason; the importance of green spaces increase in urban areas. Needs for green spaces are determined in the scope of this study for Kırklareli city center which rapidly urbanized after the establishment of Kırklareli University in 2007. With this study; the green spaces? base map of Kırklareli city center wanted to be formed and green spaces of Kırklareli city center were examined according to the Turkey green spaces? standards. In this study; firstly the definition and standards of green spaces indicated and natural and cultural features of Kırklareli city center explained. The total green spaces of Kırklareli city center are determined by using survey, on-site monitoring, and analysis and evaluation methods. Kırklareli city center is including 12 neighborhood units and the green spaces of city center are examined in 11 categories. These categories are parks, playgrounds, public enterprises? gardens, military areas, afforestation areas, sport areas, religious construction green spaces, refugees and riparian green spaces. Totally 34 parks, 37 playgrounds and 19 sport areas determined as functional green spaces in Kırklareli city center. Playground areas determined as 0,1 m²/per person which should be 1,5 m²/per person and sport areas determined as 1 m²/per person which should be 2 m²/per person according to the Turkey standards. And finally for the total Kırklareli city center current green spaces measured as 1,8 m²/per person while it should be 10 m²/per person according to the green space standards of Turkey.