Emniyetli bir ulusal ağ yapısı model önerisi ve ağ altyapı sistemlerinin birleştirilmesi
A proposal for a secure national network model and the integration of these network infrastructure systems
  1. Tez No: 307671
  2. Yazar: İNAN İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANDAÇ MESUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dünyamız hızlı bir değişim ve dönüşüm süreci yaşamaktadır. Bu değişim ve dönüşümün temelinde, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) alanındaki baş döndürücü gelişmeler yatmaktadır. Bilgi ve bilgiye bağlı bu teknolojileri üreten, depolayan, kullanan ve pazarlayan konumunda olan toplumların ve devletlerin bilgi çağı olarak adlandırılan bu dönemde hem yurttaşlarının refahı açısından hem de uluslararası güç dengeleri açısından belirleyici konuma geldikleri bir gerçeklik olarak önümüzde durmaktadır. Fakat Ulusal Kurumsal ve akademik ağların bir dağınıklık içerisinde olduğunu görmekteyiz. Bazı kurumlar halen frame relay devreleri kullanırken, bazıları ise SONET altyapısına çoktan geçmiş durumdadır. Fiber optik altyapının tüm band genişliği kapasitesinin ulusal olarak paylaştırılması ve bu altyapı üzerine kurulmuş veya kurulacak modern transmisyon sistemlerinin kurumlar arası bölümlendirilmesidir. Paylaşım sonunda da kamu kurum ve akademik birimlerin kendi ağ ihtiyaçlarını giderirken, ulusal bütün kurumsal organlar arasında entegrasyonun oluşturulmasıdır. Bütün bunların yanında, ulusal bütünleşik ağların büyük güvenlik zafiyetlerin olması muhtemeldir. Bunun içinde milli güvenlik politikalarının belirlenerek uygulamaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Our world is experiencing a rapid process of change and transformation. The underlying causes of this change and transformation are the stunning developments in the field of Information and Communication Technologies (ICT). In this information age it is an undisputable fact that societies and countries that produce, store, use and market these information-based Technologies are in a decisive position not only in terms of international balance of power but also in terms of the welfare of its citizens. However, it can be seen that national corporate and academic networks are in a mess. While some institutions are still using frame relay circuits, others shifted to SONET infrastructure long ago. Sharing all the bandwidth capacity of the fiber-optic infrastructure on a nationwide scale and inter-agency segmentation of the modern transmission systems established or to be established based on this infrastructure. At the end of the sharing, public institutions and academic units meet their own network needs and integration of all corporate bodies is created. Apart from all these, nationally-integrated Networks are likely to have major security weaknesses. For this national security policies must be determined and must be implemented.