Biyoklimatik mimari uygulamalarının incelenmesi-Yunanistan örneği
Examination of bioclimatic architecture applications-example of Greece
  1. Tez No: 307676
  2. Yazar: OMER CHOUSEIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yapılarda enerji harcamalarının önemli bir bölümü ısıtma ve iklimlendirme amacına yönelik olarak tüketilir. İklimsel konfor koşullarının sağlanması, rahat ve huzurlu hissetme, kullanıcı performansı ve iş verimi açısından önemlidir. Ancak yapay ısıtma ve iklimlendirmede kullanılan fosil kökenli enerji kaynaklarının giderek azalması ve maliyetlerinin artması, ayrıca atıklarının insan sağlığını ve ekolojik dengeleri bozacak düzeye ulaşması, hem enerjinin verimli kullanımını hem de mimari tasarımda alınacak önlemlerle doğal kaynaklardan yararlanmayı zorunlu kılmaktadır. Özellikle sanayi devriminden sonra teknolojik gelişimlere bağlı olarak enerji tüketiminin söz konusu olduğu sektörlerde soruna çözüm getirmesi açısından biyoklimatik mimari anlayışı önemli bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmada, biyoklimatik mimarinin enerji etkin yapı tasarımındaki önemi vurgulanarak, yapılarda ısıtma, soğutma ve aydınlatma giderlerinin doğal yollarla azaltılmasında kullanılacak yöntemler açıklanmıştır. Bu bağlamda Yunanistan iklim şartları altında uygulanmış biyoklimatik yapılar incelenmiş ve ülkenin biyoklimatik yapı profili oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde çalışma ile ilgili genel değerlendirme yapılarak Sürdürülebilir Kalkınma açısından Avrupa Birliği?nin enerji verimliliği ile ilgili politikaları ve bu politikaların Yunanistan?daki etkilerinden söz edilmiştir. Çalışmanın amacı, yöntemi, kapsamı, gerekçesi belirtilmiş ve bu konu ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, biyoklimatik mimari kavramı ve biyoklimatik mimariyi etkileyen fiziksel çevreye, yapılı çevreye ve kullanıcılara ilişkin tasarım parametreleri açıklanmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde, biyoklimatik mimaride kullanılan yenilenebilir enerji kaynakları ve bu kaynaklardan güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinden etken ve edilgen yararlanma yöntemleri araştırılmıştır. Bu yöntemler, ısıtma, soğutma ve aydınlatma başlıkları altında incelenmiştir. Beşinci bölümde ise Yunan mimarisinin mekansal analizi, Yunanistan?ın iklim şartları ve Yunanistan?daki enerji ve iklim değişikliği ile ilgili politikalar açıklanmıştır. Altıncı bölümde ise Yunanistan?da uygulanmış biyoklimatik yapılardaki enerji etkin yaklaşımlar incelenmiştir. Sonuçlar ve değerlendirme bölümünde ise, Yunanistan?daki biyoklimatik uygulamalar, bulundukları iklim bölgesine, yapıların işlevlerine, yapıların fiziksel ve yapılı çevre parametrelerine uygunluğuna ve yapılarda kullanılan etken ve edilgen yöntemlere göre analiz edilmiştir. Sonuç olarak Yunanistan?ın biyoklimatik mimari profili oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A significant part of energy expenditure in buildings has consumed for the purpose of heating and air-conditioning. Providing the climatic comfort conditions and feeling comfortable and tranquility, is important for user performance and business efficiency. However, a gradual decrease of fossil-based energy sources which used for artificial heating and air-conditioning and an increase of costs also a reach of wastes to a disrupt level for human health and ecological balance, are required to efficient use of energy as well as utilization of natural sources by architectural measures. Especially, after the industrial revolution, depending on the technological developments in the case of energy consumption sectors, bioclimatic architecture consept, has a significant potantial to bring a solution to the problem. In this study, it has been emphasized the importance of bioclimatic architecture for designing energy-efficient buildings and it has been explained methods for reduction of heating, cooling and lighting costs through natural sources. In this context, it has been examined the bioclimatic structures that were applied under the climatic conditions of Greece and has been tried to be created a bioclimatic building profile of the country. In the first section of the study, it has been made an overall assessment of the work and it has been mentioned the policies of European Union in terms of Sustainable Development on energy efficiency and the effects of these policies in Greece. However, it has been given an information about the purpose, the method, the content and the reason of this study and it has been done a literature study for the theme of thesis. In the second section, it has been described the concept of bioclimatic architecture and design parameters related to the physical environment, the built environment and the users that influence the bioclimatic architecture. In the third and the fourth sections, it has been investigated the renewable energy sources that used in bioclimatic architecture and the active and passive benefit methods of these energy sources from the sun and wind. These methods have been examinated under the headings, heating, cooling and lighting. In fifth section, it has been focused on spatial analysis of Greek architecture, on climatic conditions of Greece and on policies about energy and climate change in Greece. In sixth section, it has been examinated energy-efficient approaches on bioclimatic buildings in Greece. In the results and the evalution section, it has been analyzed bioclimatic architecture in Greece, by climatic zones, by function of buildings, by suitability of buildings to the physical and build envinonment factors and by active and passive methods which used on buildings. As a result, it has been tried to be created the profile of bioclimatic architecture in Greece.