Dış cephe bitirme sistemlerinde ısı yalıtımının sıcaklık ve nem performansına etkisinin incelenmesi
A study of the influence of thermal insulation in external facade finishing systems on temperature and humidity performance
  1. Tez No: 307675
  2. Yazar: SELDA HASAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA MIHLAYANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Enerji tüketiminin en fazla gözlendiği alanlardan biri binalardır. Bina cepheleri, binanın enerji etkinliğinin arttırılmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Bu durum, enerji etkin cephe sistem ve malzemelerinin geliştirilmesine neden olmaktadır. Bu tezin giriş bölümünde; araştırmanın amacı, önemi, kapsam ve yöntemi yer almaktadır. İkinci bölümde farklı uygulama şekillerine göre dış cephe sistemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, dış cephe sistemlerinin iç ortam konfor koşullarını sağlamada taşıması gereken özelliklerden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, dış cephe kompozit sistemlerinde ETICS standartları ve ETAG 004 belgesi araştırılmıştır. Beşinci bölümde, Edirne ili meteorolojik verileri kullanılarak, oluşturulan duvar sistemlerinin iklimsel koşullar karşısındaki performansları WUFI®2D-3 bilgisayar programı kullanılarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada Türkiye?de yaygın olarak kullanılan kagir dolgu malzemeleri (tuğla, gazbeton, bimsblok) kullanılarak oluşturulan duvar sistemlerinde dışarıdan yalıtım uygulamasında dolgu malzemesi ve yalıtım malzemesi (EPS, XPS, MW) değiştirildiğinde sıcaklık, nem ve su içeriğinin nasıl değiştiği araştırılmıştır. Dışarıdan yalıtımlı duvar kesitlerinde sıcaklık değerlerinde yalıtımsız duruma göre oldukça iyileşme görülmektedir. Dolgu duvar malzemeleri değiştiğinde küçük değişiklikler meydana geldiği, yalıtım malzemeleri değiştiğinde sıcaklık değerlerinde çok küçük değişiklikler olduğu belirlenmiştir. Yalıtım malzemeleri değiştiğinde nem değerlerinde farklılıklar vardır en düşük nem değerleri MW'de görülmektedir, dolgu duvar malzemeleri değiştiğinde ise değerler birbirine daha yakındır. Dolgu duvar malzemeleri değiştiğinde su içeriği miktarları arasında farklar bulunmaktadır. Tuğla en düşük değerlerde sonra gazbeton gelmektedir. Bimsblokta ise su miktarının tuğla duvara göre 2 kat fazla olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Buildings are one of the areas with the highest consumption of energy. Building facades take a substantial role in the increase of energy efficiency. This is the reason for the development of energy-active facades, systems and materials. In the introductory section of this thesis the aim of the researcher, its importance, extent and the method are stated. In the second section according to different application methods outdoor facade systems are investigated. In the third section the features of external facade systems, which are required for the interior conditions of comfort are mentioned. In the fourth section the ETAG 004 document and the ETICS standards for external facade composite systems are analyzed.In the fifth section , using the meteorological data of the Province of Edirne, the performance of the created wall systems under climatic conditions are determined by applying the computer program WUFI®2D-3. In this thesis changes in temperature, humiditiy and water content are analysed when filling and insulation material (EPS, XPS, MW) are exchanged in the thermal insulation of external wall systems which consist of Turkey's most common masonry filling material (brick, aerated concrete, pumice stone). In comparison to uninsulated ones sections with external wall insulation show much better temperature values. Small differences can be seen when the wall filling material is changed, only very small differences can be measured when the insulation material is changed. When changing the insulation material there are differences in the humidity values, MW has the lowest humidity values. There are no differences in the humidity values when changing the wall filling material. Brick has got the lowest values followed by aerated concrete. The amount of water in pumice stone was twice as high as in brick.