Edirne ili ceutorhynchinae (Coleoptera: Curculionidae) faunasının taksonomik ve faunistik yönden araştırılması
Taxonomic and faunistic investigations on ceutorhynchinae (Coleoptera: Curculionidae) fauna of Edirne province
- Tez No: 307679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN HACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Edirne ili Ceutorhynchinae (Coleoptera: Curculionidae) faunasının tespitine yönelik yapılan bu çalışma, 2011-2012 yıllarının Mart-Haziran ayları arasında 44 lokalitede sürdürülmüştür. Araştırmada toplanan örnekler değerlendirildiğinde, Ceutorhynchinae altfamilyasına ait 3 tribus, 15 cins ve 33 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden Ceutorhynchus pyrrhorhynchus (Marsham, 1802) ve Glocianus moelleri (Thomson, 1868), Türkiye faunası için yeni kayıtlardır. Coeliastes Weise 1883, Stenocarus Thomson 1959 ve Zacladus Reitter 1913 olmak üzere 3 cins ve Ceutorhynchus atomus Boheman 1845, Ceutorhynchus chlorophanus Rouget 1857, Ceutorhynchus nanus Gyllenhal 1837, Ceutorhynchus turbatus Schultze 1903, Coeliastes sp., Neoglocianus transcaucasicus (Korotyaev, 1980), Sirocalodes mixtus (Mulsant & Rey, 1858), Stenocarus cardui (Herbst, 1784), Zacladus asperatus (Gyllenhal, 1837), Zacladus exiguus (Olivier, 1807) ve Türkiye için yeni kayıt olan C. pyrrhorhynchus ve G. moelleri dahil olmak üzere toplam 12 tür, hem Edirne hem de Trakya Bölgesi faunaları için yeni kayıtlardır. Ayrıca N. transcaucasicus?un Edirne?den kaydı, Avrupa Kıtası için ilk kayıt niteliğindedir. Araştırmada, arazi çalışmalarının yapıldığı 44 lokalite içinde en çok rastlanan türler sırasıyla; 15 lokalite bulunan Ceutorhynchus erysimi (Fabricius, 1787), 14 lokalitede C. picitarsis Gyllenhal 1837, 11 lokalitede C. contractus (Marsham, 1802) ve 10 lokalitede tespit edilen C. obstrictus (Marsham, 1802)'tur. Tarım zararlısı olarak bilinen ve bu araştırmada da tespit edilen türler, C. obstrictus (Marsham, 1802) ve Ethelcus denticulatus (Schrank, 1781)'tur. Avrupa'da Brassicaceae?ye ait kültür bitkilerinin zararlıları için bir rezerv oluşturan Cardaria draba L. bitkisine karşı biyokontrol çalışmalarında kullanılan C. turbatus Schultze 1903 türü, Araştırma Bölgesi'nde 2 lokalitede tespit edilmiştir. Araştırma Bölgesi'nden Ceutorhynchinae altfamilyasına ait elde edilen veriler değerlendirildiğinde, Türkiye'den bilinen bu taksona ait sayı 2 yeni kayıt ile 248?e, Trakya Bölgesinden bilinen sayı bölge için verilen 12 yeni kayıt ile 65'e çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, performed in 44 localities during from March to June 2011 and 2012, was carried out in order to determine Ceutorhynchinae (Coleoptera: Curculionidae) fauna of Edirne Province. Evaluation of the collected specimens revealed presence of 33 species in 15 genera of 3 tribes of Ceutorhynchinae. Ceutorhynchus pyrrhorhynchus (Marsham, 1802) and Glocianus moelleri (Thomson, 1868) were reported as new records for Turkey fauna. Three genera, Coeliastes Weise 1883, Stenocarus Thomson 1959 and Zacladus Reitter 1913, and 12 species, Ceutorhynchus atomus Boheman 1845, Ceutorhynchus chlorophanus Rouget 1857, Ceutorhynchus nanus Gyllenhal 1837, Ceutorhynchus turbatus Schultze 1903, Coeliastes sp., Neoglocianus transcaucasicus (Korotyaev, 1980), Sirocalodes mixtus (Mulsant & Rey, 1858), Stenocarus cardui (Herbst, 1784), Zacladus asperatus (Gyllenhal, 1837), Zacladus exiguus (Olivier, 1807) and the two new records for Turkey fauna, C. pyrrhorhynchus and G. moelleri, are new also records for both Edirne and Thrace Region. Furthermore the record of N. transcaucasicus in Edirne, is the first time for European Continent. The species appeared to be the most common in 44 localities sampled in the study, are respectively Ceutorhynchus erysimi (Fabricius, 1787) found in 15 localities, C. picitarsis Gyllenhal 1837 in 14 localities, C. contractus (Marsham, 1802) in 11 localities and C. obstrictus (Marsham, 1802) in 10 localities. Agricultural pest species determined in the present study are C. obstrictus (Marsham, 1802) and Ethelcus denticulatus (Schrank, 1781). C. turbatus Schultze 1903, which is used in bio-control applications against Cardaria draba L., a species serving as a reserve for pests of culture plants of Brassicaceae in Europe, was recorded in two localities in the studied region. The overall results of the present study increased the number of known Ceutorhynchinae taxa to 248 in Turkey with addition of the two new records and to 65 in Turkish Thrace Region with the 12 new records given for the region.