Parçalı bir biçim kapalı sicim için casimir enerji
Casimir energy for a piecewise uniform closed string
- Tez No: 307680
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada parçalı bir biçim kapalı sicimdeki enine salınımlara sahip skaler alanın Casimir enerjisi hesaplanıldı. Parçalı sicim, gerilimleri T_1 ve T_2, kütle yoğunlukları ?_1 ve ?_2 değerlerine sahip farklı malzemeden oluşmuştur. Öncelikle iki parçalı kapalı sicim için biri normal diğeri burmasız sınır değer şartlarına sahip skalar alanın hem gerilimlerinin oranına hem de parçalı sicimin uzunlukları oranına göre frekans dağılımları elde edilerek kuantum vakum enerjisi hesaplanıldı. Gerilimlerinin oranları ve uzunlukları özelleştirilerek Casimir enerjisi ayrı ayrı yeniden hesaplandı. Yapılan hesaplamaların sonucunda her durumda Casimir enerji negatif olarak bulundu. İkinci olarak da iki parçalı kapalı sicim için biri normal diğeri burmalı sınır değerlerine sahip skalar alan göz önüne alındı. Burmalı sınır değer şartlarına sahip skalar alanın gerilimlerinin ve uzunluklarının oranına bağlı kalarak frekans dağılımları elde edilerek her özel durum için negatif Casimir enerji değeri elde edildi. Hem burmalı hem de burmasız sınır değer koşullarına göre ortaya çıkan sonsuz vakum enerji ifadelerinde kesici fonksiyonlu modlarının toplamı ile regülarizasyon yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work we calculated the Casimir energy of the transverse oscillation of scalar field in a piecewise uniform string. The string is made of two different materials which has tensions as T_1 and T_2 also mass density ?_1 and ?_2. We obtain the negative value of the Casimir energy for all s (?L_2/L_1 ) and x (?T_1/T_2 ) values. Afterwards, the scalar field is considered which has normal and twisted boundary conditions for a piecewise closed string. Frequency dispersion for twisted and untwisted scalar field is obtained with respect to length ratio and tension. The Casimir energy for twisted and untwisted scalar field in a piecewise uniform string is found is strictly negative value for all special cases. The Casimir energy is giving rise to the attracting force for the twisted and the untwisted scalar field in a piecewise uniform string is calculated by using the mode summation with cutoff functions.