Altınyazı baraj gölü'nde (Edirne) yaşayan balık türlerinde ağır metal birikimlerinin incelenmesi
The investigation of heavy metal accumulation of fishes in altınyazı dam lake (Edirne)
  1. Tez No: 307678
  2. Yazar: EMRULLAH ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Altınyazı Baraj Gölü'nde (EDİRNE) yaşayan Cyprinus carpio, Carassius carassius, Blicca bjoerkna, Perca fluviatilis, Sander lucioperca türlerinin farklı dokularında (solungaç, kas, karaciğer, böbrek), baraj gölü suyu ve sedimentindeki ağır metal birikimleri araştırılmıştır. Ağır metal (Cd, Cr, Zn, Cu, Fe, Mn, Pb) analizleri Trakya Üniversitesi Kimya Bölümü Analitik Kimya laboratuvarında bulunan PERKIN ELMER AAnalyst 800 marka Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi ile yapılmıştır. Baraj gölü suyunda Fe dışında ağır metal tespit edilememiştir. Sedimentte tüm metaller tespit edilmiştir. Su ve sedimentte ölçülen değerler kabul edilebilir limit değerlerin altında bulunmuştur. Balık dokularında ölçülen Cr, Zn, Cu, Fe, Mn değerleri kabul edilebilir limitlerde, Cd ve Pb değerleri kabul edilebilir limit değerlerin üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, heavy metal accumulations of the Altınyazı Dam Lake (EDİRNE/TURKEY) water, sediments and the various tissues (gill, muscle, liver, kidneys) of some fish species (Cyprinus carpio, Carassius carassius, Blicca bjoerkna, Perca fluviatilis, Sander lucioperca) were investigated. Heavy metal analyses (Cd, Cr, Zn, Cu, Fe, Mn, Pb) were performed with PERKIN ELMER AAnalyst 800 Flame Atomic Absorption Spectrofotometer in the Analytic Chemistry laboratory at Trakya University. No metal was determined other than Fe in water. All metal were determined in sediment and fish tissues. The measurements of water and sediment were determined under the acceptable limits. The levels of Cr, Zn, Cu, Fe, Mn in fish tissues were determined under accepable limits. However, the levels of Cd and Pb in fish tissues were determined over acceptable limits.