Kappadokya bölgesinde iki neflikaya kiliselerinin resim programı
  1. Tez No: 30768
  2. Yazar: MELTEM EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖTÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
ÖZET Kappadokya bölgesindeki çift nefli kaya kiliselerinin resim programları üzerine yapılan bu çalışma, giriş, bölge tarihçesi, araştırmalar, katalog, değerlendirme ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Bu çalışma içerisinde yirmi iki çift nefli kaya kilisesi incelenmiştir. Giriş bölümünde Kappadokya bölgesinin sınırları belirlenmiş, bu bölgede yer alan yirmi iki adet çift kiliselerin resim programı incelenmiştir. yapılan bu İncelemede ele alınan başlıklar; Bölgenin tarihi coğrafyası, çift nefli kiliseler hakkında yapılan araştırmalar, katalog, değerlendirme ve sonuç olarak belirtilmiştir. Bölgenin tarihçesinin tanıtıldığı bölümde Kappadokya 'nın Bizans öncesi, Bizans dönemi ve Bizans sonrası tarihleri anlatılmıştır. Katalog bölümünde kiliselerin yeri yapılar hakkında yazılan kaynakçaların adları varolan kitabelerin tanıtımı, tarihi, freskoların ve yapının durumu, sahneler ve yapı içindeki dağılımı sahnelerin, tek figür tasvirleri, resim programı ve sahnelerin kaynakları tanıtılmıştır. Değerlendirme bölümünde iki ve tek nefli kaya kiliselerinde resim programı ve yapı boyutları arasındaki ilişki resimlerin kiliselerdeki yerleri, resim programının kronolojik düzeni, sahnelerin İncil, Tevrat ve apokrif kaynakları bağlılığı incelenmiştir. Tezin sonunda ise bibliyografya verilmiştir. Ekler bölümünde ise tek nefli kiliselerin sahnelerin yerlerini gösteren planlar, sahnelerin kaynaklardaki yerleri, İsa'nın Meryem'in, Vaftize i Yahya'nın hayatları ile ilgili sahnelerin listeleri ile kısmen silinmiş freskoların çizimleri ve fotoğrafları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY This study of the painting program in the two-naved churches in Cappadocia region consists of literature survey, catalog discussion, and conclusion sections. Twenty- two Two Naves Churches have been under ex amination in this study. Tn the literature survey section publications about the painting program concerning these churches and in other structures in the Cappadocia region are presented. In the catalog section, the structures are examined individually. Their locations, related bibliography, history, present situation, scenes and distribution of scenes inside them are explained and the scenes are ex amined in relation to their sources. In the discussion section the two naved churches are studied by comparing them with twenty-one Churches and fifty-three selected structures in Cappadocia refion. The dimensions of the two naved churches, the relations of the scenes with the architecture, and the existence of choronological and narrative expressions in the paintings are determined. The numerical distribution of the scenes, their locations, the number of scenes according to the different periods of the life of jesus Christ, and their locations in the two naved, one naves and other churches in the region are comparatively explained. In the conclusion section, the determinations of the catalog and the discussion sections are presented. After analyzing the reasuns of differences in the datings of the structures, they are dated in the light of this research. The bibliography is given at the end of the thesis. The places of the scenes in their original sources, the locations of the scenes inside the structures, and the. scenes about the lives of St. John the Baptist and Mary are tabulated. The detailed pictures of the structures and illustrations showing their scene order are also included at the end.