Edirne'de yayılış gösteren Myosotis L. (Boraginaceae) türleri üzerinde morfolojik, korolojik ve anatomik araştırmalar
The morphological, anatomical and korological investigations on myosotis L. (Boraginaceae) in Edirne.
  1. Tez No: 307682
  2. Yazar: ERGÜL AYTİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMETTİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, 2010-2012 yılları arasında Edirne il sınırları içinde yayılış gösteren Myosotis L. (Boraginaceae) taksonuna ait örnekler morfolojik, korolojik ve anatomik yönden araştırılmıştır.Korolojik çalışmalar sonucunda Edirne bölgesinde 6 Myosotis türü [M. litoralis Steven ex Fisch., M. ramosissima Rochel ex Schultes subsp. ramosissima, M. ramosissima Rochel ex Schultes subsp. ıncata (Boiss. & Bal.) Grau, M. stricta Link ex Roemer & Schultes, M. arvensis (L.) Hill subsp. arvensis, M. laxa Lehm. subsp caespitosa (Schultz) Hyl. ex Nordh.] tespit edilmiştir. Örneklerin tayinleri ilgili flora ve ikonograflara göre yapılmıştır. M. ramosissima subsp. uncata ilk defa bu çalışmada Trakya Bölgesi için yeni kayıt olarak bulunmuştur.Morfolojik çalışmalarda türlerin daha iyi tanıtılabilmesi için bitkilerin arazideki genel görünüşlerinin ve nutletlerin fotoğrafları, morfolojik özelliklerini yansıtan detaylı çizimler ve bitkilerin çeşitli kısımlarının ölçümleri verilmiştir.Anatomik çalışmalar için her taksona ait alkol örneklerin kök, gövde ve yapraklarından enine kesitler alınmıştır. Kök ve gövdeden alınan enine kesitlerde öz bölgesindeki öz boşluğu, hücre sayısı; korteks ve ksilem hücre sayısı; yaprakların mezofil genişliği ve stoma indeksleri taksonların ayrımında kullanılabilecek özellikler olduğu tespit edilmiştir. Gövde anatomik kesitlerinde M. arvensis subsp. arvensis ve M. laxa subsp. caespitosa'nın öz bölgesi parçalanmış, diğerlerinin tamdır. Yaprak anatomik kesitlerinde M. litoralis ve M. stricta'nın ekvifasiyal tipte yaprak; M. ramosissima subsp. ramosissima, M. ramosissima subsp. uncata, M. arvensis subsp. arvensis ve M. laxa subsp caespitosa'nın bifasiyal tipte yaprak yapısına sahip olduğu ve türlerin hepsinde anomositik tipte stoma olduğu tespit edilmiştir.Yapılan ikonograflar ve anatomik kesitler ilk defa bu çalışmada tarafımızdan verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the samples that belong to Myosotis L. (Boraginaceae) taxon which spread in Edirne are researched morphologically, korologically and anatomically.As a result of korological studies, six Myosotis L. [M. litoralis Steven ex Fisch., M. ramosissima Rochel ex Schultes subsp. ramosissima, M. ramosissima Rochel ex Schultes subsp. ıncata (Boiss. & Bal.) Grau, M. stricta Link ex Roemer & Schultes, M. arvensis (L.) Hill subsp. arvensis, M. laxa Lehm. subsp caespitosa (Schultz) Hyl. ex Nordh.] species are found in Edirne. The species that belong to Myosotis kind collected in the field are specified according to relevant flora and iconographs. One of these samples M. ramosissima subsp. uncata is found firstly in this study in Turkish Thrace Region as a new record.The general outlook of the plants in the field and the nutlets photographs, detailed drawings that reflect morphological features and measurements of various parts of plants are given in order to present the species better in morphological studies.Cross sections were taken from alcohol samples root, stem and leaves that belong to every taxon for anatomical studies. From the cross sections taken from root and stems, it is found that pith space in pith area, cell number, cortex and xylem cell number, leaves mesophile width and stoma index are features that can be used in differentiation of taxons. M. arvensis subsp arvensis and M. laxa subsp. caespitosa?s pith area is shattered and others are precise in stem anatomic cross sections. It is found in leaves anatomic cross sections that M. litoralis and M. stricta have got ekvifasiyal type leaves and M. ramosissima subsp ramosissima, M. ramosissima subsp. uncata, M. arvensis subsp. arvensis, M. laxa subsp. caespitosa have got bifasiyal type leaves and all of the species have got anomocytic type stomata.Anatomic sectioning and iconographs that were done in this research are given firstly in this study by us.