Selüloz esaslı bir evaporatif serinletme pedinde havanın pedden geçiş hızı ile havanın doyma düzeyi ve buharlaştırılan su miktarı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The relationship between the amount of evaporated water and the rate of saturation level of air passing through the pad depending on the air speed in cellulose-based pad
  1. Tez No: 307683
  2. Yazar: FİGEN IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sıcak iklim koşullarında kapalı ortamlarda yetiştirilen bitki ve hayvanlarda ısı stresi oluşur. Bunun sonucunda işletmelerde ekonomik kayıplar ortaya çıkar. Bu durumun önlenmesi için son yıllarda pedli evaporatif serinletme sistemlerinden geniş oranda yararlanılmaktadır. Bunlar arasında en yaygını selüloz esaslı olanıdır. Bu çalışmada, Çukurova koşullarında selüloz esaslı bir pedde hava hızına bağlı olarak pedi geçen havanın doyma düzeyi ve buharlaştırılan su miktarı arasındaki ilişki belirlenmiştir. Denemelerde havanın pedden geçiş hızı olarak 0,5 m/s; 1,0 m/s ve 1,5 m/s olmak üzere üç farklı değer seçilmiştir. Ped ıslatma suyu akış debisi ise, yapımcı firmanın önerisi doğrultusunda 4 L/min-m olarak sabit tutulmuştur. Temmuz ayında üç tekrarlı olarak tamamlanan deneme sonucuna göre; havanın pedden geçiş hızındaki artışa bağlı olarak birim ped yüzey alanından birim zamanda buharlaştırılan su miktarı artmış, havanın doyma düzeyi azalmıştır. Fakat doyma düzeyi en az 1,5 m/s hava hızında beklenirken 0,5 m/s hava hızında olmuştur. Bunun nedeni farklı hızlarda pedi geçen havanın akış karakterlerinin aynı olmamasıdır.
Özet (Çeviri)
Heat stress develops in the plants and animals which grow indoors and in hot climate conditions As a result of this, economic losses emerge. Recently, evaporative cooling systems with pads have widely been used in order to prevent such a condition. Among such conditions, the most common of these are cellulose-based one. In this study, the relationship between the amount of evaporated water and the rate of saturation level of air passing through the pad depending on the air speed in cellulose-based pad were determined. In the experiments, the speed of air passing through a scrub pad have been selected in three different values as 0.5 m / s, 1.0 m / s and 1.5 m / s. As for pad the soaking water flow rate, 4 L / min-m was kept constant in accordance with the contractor's recommendation. In July, according to the results of the experiment completed in triplicate showed that depending on the rate of passage of air through a scrub pad unit surface area due to the increase per unit time increased and the amount of heated water increased, air saturation level decreased. However, while the saturation level was expected as at least 1.5 m / s, air velocity was 0.5 m / s. The reason why this happened was that the flow of air passing through the pad is the same as characters of air flow.