SS-glukozidaz enziminin kayısı (Prunus armenıaca) çekirdeklerinden saflaştırılması ve karakterizasyonu
Purification and characterization of ß-glucosidase from prunus armeniaca seeds
  1. Tez No: 307681
  2. Yazar: GÖZDE ERGÖÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDE SEYHAN TÜKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Malatya ili ve çevresinde bol miktarda yetiştirilen ve şimdiye kadar ß-glukozidaz kaynağı olarak kullanılmamış olan Prunus armeniaca (kayısı) çekirdeklerinden ß-glukozidaz enziminin saflaştırılması, kinetik özellikleri (Km, Vmax), termal ve depolama kararlılıklarının araştırılması amaçlanmıştır. Saflaştırılan ß-glukozidaz?ın molekül ağırlığının 107 kDa olduğu ve herbiri birbirinin aynı 23 kDa kütleli 5 alt birimden oluştuğu belirlenmiştir. Prunus armeniaca ß-glukozidaz?ının optimum pH değeri 5,0 ve optimum sıcaklığı 45°C?dir. ß-glukozidaz?ın 5°C?deki termal kararlılığı ve 5°C?deki depolama kararlılığı denenen diğer sıcaklıklara (25 ve 50°C) göre daha yüksek bulunmuştur. Km ve Vmax kinetik parametreleri p-nitrofenil-ß-D-glukopiranozit substratı için sırasıyla 1,95 mM ve 77,5 U/mg prot. bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to purify ß-glucosidase from Prunus armeniaca (apricot) seeds which are abundant in Malatya (Turkey) and its surroundings and have not been used as ß-glucosidase source up to now as well as, to determine kinetic parameters (Km, Vmax), thermal and storage stabilities of the purified ß-glucosidase. The molecular weight of the purified enzyme was estimated as 107 kDa and the enzyme was consist of five identical subnits with the molecular weight of 23 kDa each. The optimal pH value of ß-glucosidase was 5.0 and its optimal temperature was 45°C. ß-Glucosidase preparations showed better thermal and storage stabilities at 5°C than those of other temperatures (25 and 50°C). Km and Vmax values were 1.95 mM and 77.5 U/mg prot., respectively towards p-nitrophenyl-ß-D-glucopyronoside.