Katot üzerinde oksijen gazı indirgenmesi için moo3 katalizörünün kullanılması
Use of moo3 catalyst on the cathode to reduction of oxygen gas
- Tez No: 307685
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEZA KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmadaki amaç, lityum hava pilli için katalitik etkinliği yüksek gözenekli katot oluşturmaktır. Katot katalizörü, glisin, gliserol, ve karbon ile hazırlanan jel karışımına değişik sürelerde 500°C kül fırınında aktive edilmiş MoO3 eklenerek hazırlanmıştır. Jel karışımı, paslanmaz çelik tabanlık üzerine sürülerek elektrokimyasal ölçümlerde çalışma elektrodu olarak kullanılmıştır. Hazırlanan elektrotların oksijen indirgenmesine katalitik etkisi lityum perklorat (%10), etilen karbonat (%45), dimetil karbonat (%45) çözeltisinde oksijenli ortamda dönüşümlü voltamogramlar (DV), elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) ve katodik polarizasyon eğrileri ile belirlenmiştir. Elektrotların karakterizasyonu taramalı elektron mikroskopu (SEM) kullanılarak yapılmıştır. Farklı sürelerde hazırlanmış katalizörlü jeller içerisinde oksijen indirgenmesi için en etkin katot sekiz saat 500°C bekletilen MoO3 katalizörü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce a porous cathode has high catalytic efficiency for lithium air battery. Catalyst of the cathode was prepared addition of MoO3, which activate different duration at 500°C of a muffle furnace in gel occurs glycine, glycerol and carbon. Gel mixture was applied over the stainless steel base was used electrochemical measurements as the working electrode. The catalytic efficiencies of prepared electrodes for oxygen reduction process were determined at oxygen atmosphere in lithium perchlorate (10%), ethylene carbonate (45%), dimethyl carbonate (45%) solution by using cyclic voltammetry (CV), electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and cathodic polarization techniques. Surface images of prepared electrodes were examined with scanning electron microscope (SEM). The effective catalyst for oxygen reduction inside of prepared gel includes the catalyst has different duration time is MoO3 catalyst at 8 h 500 °C.