Hidroklorik asit içerisinde yumuşak çeliğin korozyonuna karşı inhibitör geliştirilmesi
To develop inhibitors against corrosion of mild steel in hydrochloric acid
- Tez No: 307684
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, 3-Amino-5-methylisoxazole (3A5M), 5-Amino-3-methylisoxazole (5A3M)?nin 0,1 M HCl çözeltisi içindeki yumuşak çeliğin (MS), korozyonuna inhibisyon etkileri elektrokimyasal impedans spektroskopisi, akım-potansiyel eğrileri kullanılarak derişime ve farklı daldırma sürelerine bağlı olarak değişimi belirlenmiştir. Ayrıca maddelerin elektrot yüzeyindeki adsorpsiyon davranışlarının molekül yapısı ve fonksiyonel grupların konuma bağlılığı belirlenmiştir. 1,0 ×10?2 M 3A5M ve 5A3M içeren 0,1 M HCl çözeltilerinin yumuşak çelik elektrodun sıfır yük potansiyeli EIS yöntemiyle belirlenmiş. 1,0×10?2M 3A5M içeren 0,5 M HCl ve 0,1 M HCl çözeltilerindeki yumuşak çelik elektrotun 4 saatlik daldırma zamanından sonra çözelti derişiminin etkinliğe katkısını belirlemek için yüzey görüntüleri elde edilmiştir. Sonuçlar araştırılan inhibitör maddelerin yumuşak çeliğin yüzeyinde zamanla kaybolan koruyucu bir film tabakası oluşturduğunu ve orta derecede bir etkinlik sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 3-Amino-5-methylisoxazole (3A5M), 5-Amino-3-methylisoxazole (5A3M) of 0,1 M HCl solution in the mild steel (MS), the corrosion inhibition effect of electrochemical impedance spectroscopy, current-potential curves depending on the concentration and different immersion were determined. The molecular structure of the substance on an electrode surface the adsorption behavior and position of functional groups were determined. 1,0 × 10-2 M 3A5M and 5A3M in 0,1 M HCl solutions mild steel electrode potential of zero charge determined by EIS method. 1,0 × 10-2 M 3A5M containing 0,5 M HCl M and 0,1 M HCl solutions, mild steel electrode immersion time of 4 hours, the solution concentration and surface images were obtained. Results investigated the inhibitory substances on the surface of mild steel creates a disappeared protective film over time and showed that a moderate activity.