TKİ-GELİ müessesesi Sekköy kömür hazırlama tesisinin performansının değerlendirilmesi
Performance evaluation of TKİ-GELİ Sekköy coal washing plant
  1. Tez No: 307695
  2. Yazar: ZEHRA ALTINÇELEP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, TKİ-GELİ Müessesine ait Sekköy lavvarının performansı değerlendirilmiştir. Performans değerlendirmede fraksiyonel yıkanabilirlik değerleri kullanılmıştır. Bu sebeple lavvarda yıkama cihazları olan Drewboy ve Larcodem cihazlarının akışlarından temsili numuneler alınmıştır. Alınan numunelere elek analizi yapılmış ve herbir fraksiyona ait yüzdürme-batırma testleri uygulanmıştır. Testler sonucunda elde edilen ürünlere kül analizleri yapılmıştır. Elde edilen veriler ile herbir ekipman için fraksiyonel tromp eğrileri çizilmiş, fraksiyonel Ep ve ?50 değerleri hesaplanmıştır. Yapılan yüzdürme-batırma deneyleri sonucunda, kömür numunelerinin kolay yıkanabilme yoğunluğunun 1,6 g/cm3 olduğu belirlenmiştir. Bu yoğunlukta %54,37 yıkama verimi ile %22,09 küllü temiz kömür ve artık (şist) külünün ise %50,88 olacağı belirlenmiştir. Ayrıca kömür yıkama tesislerinde performans ölçümünün önemi belirtilmiş ve son olarak cihazların performans ölçümlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, TKİ-GELİ Sekköy coal washing plant?s performance was evaluated. In the performance evaluation, fractional washability values were used. For this purpose, representative samples were taken from the flows of coal washing equipments (Drewboy and Larcodem). Screen analyses were performed to these samples and sink float tests were applied to particle size of each. Ash analyses were performed to the samples which were obtained from sink float tests. Fractional tromp curves were graphed with data which were obtain from the tests, fractional Ep and ?50 values were calculated for each equipment. The results of sink float tests have indicated that most convenient operating density is 1.6 g/cm3. At this density, the clean coal with 54.37 % ash content will be produced and, 22.09 % total yield will be obtained and the refuse will contain 50.88 % ash. Additionally, the importance of the performance tests was presented at the washing plants and furthermore, estimations of the performance of coal washing equipments were given in this paper.